Gary Gensler’ın yeni hedefi yapay zeka: Sırada kripto mu var?

Son dönemde kripto alanına karşı sert tavırlarıyla bilinen SEC başkanı Gary Gensler, Twitter'da yapay zekanın gelişimi ve tehlikeleri üzerine yazdı. SEC olarak amaçlarının her zaman yatırımcıları korumak olduğunu dile getiren Gensler, "Biz teknolojiye karşı tarafsızız, sadece sonuçlarına bakarız. Dolandırıcılık, dolandırıcılıktır..." dedi.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) başkanı Gary Gensler, bu kez de yapay zekayı radarına aldı. Son dönemde kripto dünyasına yaptığı operasyonlar ve başkanlığını yaptığı kurumun açtığı davalarla adından söz ettiren Gensler, yapay zekanın faydaları kadar zararlarının da önemli olduğunu dile getirdi.

Yapay zekanın, içinde bulunduğumuz dönemin en dönüştürücü teknolojisi olduğunu dile getiren Gensler şunları söyledi:

“Uygulamalar ve robot danışmanlar…”

İnternet ve otomobillerin seri üretimi, içinde yaşadığımız dönemin yapay zeka ile birlikte en dönüştürücü teknolojileridir. Finans, uyumluluk programları, duygu analizleri ve trading algoritmaları yapay zekanın en çok kullanıldığı alanlardır. Aracı kurum uygulamaları ve robot-danışmanlar da bu alana girdiler.

“Yapay zekayı konuşmaya devam edeceğiz”

Bence yapay zeka önemli derecede bilimi, teknolojiyi ve ticareti dönüştürmeye devam edecek. Bu yüzden yapay zekanın getirdiği zorluklara da odaklanmak zorundayız. İnsan zekasının otomasyonunun geldiği nokta düşünüldüğünde bunun ne kadar gerçek olduğunu görebiliriz.

“Manipülasyonda kullanılabilir”

Kötü aktörler; seçimleri ve sermaye piyasalarını manipüle etmek veya halkı kandırmak isteyebilirler. Orson Welles’in 1938’deki Dünyalar Savaşı oyunu bile burada masum kalır.

“Dolandırıcılık, dolandırıcılıktır”

SEC olarak teknoloji konusunda tarafsızız. Biz bu işin sonucunda ne olduğuna bakarız. Yapay zeka teknolojisinin nasıl kullanıldığına bağlı olarak menkul kıymet yasalarını uygulayabiliriz. Elimizdeki güce göre yapay zekanın hem mikro hem de makro zorluklarına önlem almak zorundayız. Dolandırıcılık her zaman dolandırıcılıktır. Bunun her türlüsünü araştırmak SEC’nin görevidir.

Yapay zeka token’ları hedef olur mu?

Gensler’ın yapay zeka konusundaki yazdıkları ve “Her türlü dolandırıcılığa karşı gücümüzün yettiğince müdahale ederiz” sözleri ise, yapay zeka token’larının da, SEC tarafından inceleme altına alınabileceği yorumlarının yapılmasına neden oldu. Özellikle 2023 yılında birçok yapay zeka token’ı, AI teknolojisinin gelişmesiyle birlikte sert yükselişler yaşamışlardı.

 

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl