Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Gate.io CMO’su Marie Tatibouet: Türk kripto para piyasası katlanarak büyüyor

Dünyanın önde gelen kripto para borsalarından Gate.io'nun Pazarlama Yöneticisi Marie Tatibouet ile hem Türkiye kripto para piyasasını hem de Gate.io'nun sunduğu kazanç fırsatlarını konuştuk.

Bize biraz kendinizden bahseder misiniz? Blockchain ve kripto paralarla nasıl tanıştınız?

Finans ve pazarlama üzerine uzmanlaştım ve daha sonra bu iki konunun bugünün dünyasındaki değişimi nasıl yönlendirdiğini gördüm. İşin içine girdikçe daha da çok sevdim. Eğitimimi tamamladıktan sonra tüketici teknolojisi alanında çalıştım. Daha sonra ise teknoloji şirketlerine pazarlama stratejilerinde yardımcı olan bir pazarlama danışmanlık şirketi kurdum. 2016’da da Blockchain teknolojisi denilen bu harika dünyayı tanıdım ve içine girdim. Sonra da finans dünyasına geri döndüm. 2016 yılıydı ve ben 21 adında bir çevrim içi platforma katılmıştım ve açıkçası burayı eğlence olsun diye kullanıyordum. BTC’lerimi nasıl çekebileceğim konusunu araştırıyordum ve birkaç ay sonra kafamın içine o fikir ortaya çıktı. İki yıl sonra Gate Teknoloji’de beni çok heyecanlandıran Pazarlama Yöneticisi pozisyonu için teklif almıştım. Şu anda burada çalışmayı ve Gate.io kelimesini yaymak için toplulukla bir araya gelmeyi gerçekten seviyorum.

Sektörün içinden gelen biri olarak Blokchain endüstrisinin geleceği için neler söylemek istersiniz?

Blockchain endüstrisi devamlı olarak gelişiyor. Bu teknolojiyi kullanarak finans dünyasını geliştirmek, iyileştirmek isteyen ve sektör için daha iyi çözümler sunmaya çalışan insanlar var. Blockchain, finanstan sağlık hizmetlerine kadar birçok farklı alanda bildiğimiz iş modellerini değiştirmek ve dönüştürmek için tasarlandı. Artık bu teknolojinin sunduğu geniş fırsatları devletler de görüyor. Bu değişime ve gidişata ayak uydurmayan kurumlar ise maalesef kendileri modası geçmiş ve işlevsiz halde bulacaklar. Merkeziyetsizlik, aracıları ortadan kaldırmaya, maliyetleri düşürmeye ve karmaşık altyapılarda çalışan çeşitli paydaşlara daha fazla özgürlük vermeye yardımcı olabilir. Blockchain endüstrisinin önünde hem uzun hem de parlak olan bir yol var.

Kripto para piyasaları, 2020’ye güzel bir başlangıç yaptı ve gidişat da güzel gözüküyor. Yıl sonu için beklentileriniz neler?

Kripto piyasaları için şu ana kadar birçok şey güzel gitti. Dolayısıyla beklentiler de yüksek. Küresel bir şekilde hepimize dokunan pandeminin finans sektörüne de önemli etkileri oldu. Artık dijital varlıklar ve onların altında yatan teknoloji daha çok gözler önünde. Sadece yatırımcılar ya da kripto para topluluğu değil, devletler ve büyük kurumlar da bu değişime kayıtsız kalmıyor. Geleneksel finansın zorluklarıyla başa çıkabilecek yeni teknolojilere daha çok dahil oluyorlar. Tüm dünyadaki kripto para kullanıcılarının sayısı 40 milyon oldu ve bu rakam ve dijital paralara olan talep artacak gibi gözüküyor. Tabii ki tüm bunların yanında küresel olayların, teknolojik yeniliklerin ve piyasa volatilitesinin şu anki mevcut senaryoyu nasıl etkileyeceğini de iyi düşünmemiz gerekiyor. Yıl sonuna gelmeden önce, Bitcoin’in yeni rekorlar kırması, her geçen gün 20 bin dolara daha çok yaklaşması, Ethereum’un yükselen piyasa değeri, USDT ve USDC’nin büyümesi hepimizin beklentileri ve tabii ki dilekleri arasında.

Gate.io birçok DeFi projesini listeledi. DeFi hakkında ne düşünüyorsunuz?

DeFi, günümüzde Blockchain teknolojisinin büyümesinin arkasındaki önemli itici güçlerden… Biz her zaman merkeziyetsiz finansın güçlü destekçileri olduk ve bu alan şu anda müthiş bir momentum kazanmış durumda. DeFi, kripto evreni için daha önce olduğundan çok daha hayati bir seviyeye ulaştı. DeFi sabit coin’leri, kredi platformları, işlem ağları gibi DeFi ürünleri şu anda, 4 milyar dolarlık kilitli değer ile müthiş bir büyüme kaydediyor. Bir hafta önce, Gate Chain üzerinde kendi DeFi ekosistemimizi yarattığımızı duyurmuştuk. Aslında bu da bizim DeFi’a olan inancımızı gösteriyor.

Gate.io’yla ilgili olarak son önemli haberleri paylaşır mısınız?

2020 bizim için inanılmaz derecede heyecan verici bir yıl oldu. Kullanıcılarımız ve potansiyel müşterilerimiz için ürün çeşitliliğimizi artırıyoruz. Ayrıca halka açık zincirimiz, GateChain ana ağımız, opsiyon sözleşmeleri ve IEO platformumuz olan startup’ın yükseltilmiş versiyonu da dahil olmak üzere çeşitli ürünleri piyasaya sürdük.

 • Önde gelen bağımsız denetim firması Armanino LLP tarafından gerçekleştirilen kapsamlı bir denetimin ardından “yüzde 100 değerlendirme kanıtı” sertifikası aldık. Sertifika, Gate.io’nun teminat oranının (varlıkların yükümlülüklere oranı) yüzde 104 olduğunu gösteriyor. Gate.io’nun Bitcoin rezervleri müşteri hesaplarının toplamından da fazla. Müşteri yükümlülüğünde yüzde 100’ü de aşıyoruz. Armanino’nun bu yeni sertifikasıyla birlikte Gate.io, fonlarının “yüzde 100 kanıtını” alan ilk ana akım borsa oldu.
 • Kripto para borsaları için karmaşık ve çok faktörlü bir puanlama platformu olan Crypto Exchange Ranks (CER) sertifikasını almak için Hacken ile ortaklık kurduk. CER, borsaları siber güvenlik ve cüzdan bakiyesine göre analiz ediyor ve sonuç olarak, sertifika, bir borsanın kullanıcı topluluğundaki güvenilirliğini gösteriyor.
 • Endüstrinin DeFi’a odaklanmasını sağlayan ve ana akım finansal piyasalara ciddi vaatlerde bulunan, GateChain DeFi ağını duyurduk.
 • Ayrıca Türkiye, Rusya, Vietnam ve Hindistan da dahil olmak üzere çeşitli bölgesel genişleme stratejilerine odaklanmuş durumdayız. Bu ülkeler, kripto para birimi endüstrisindeki işlem hacminde ve dijital benimsenmede sürekli bir artış gösteriyor.

Gate.io’nun kullanıcılara sunduğu kazanç fırsatları nelerdir? (borç verme, IEO’lar…)

Gate.io; spot, marjin ticareti, vadeli işlemler, sürekli sözleşmeler, Staking, C2C kredisi ve opsiyon işlemlerinin tek bir noktadan yapılabildiği bir mağaza olarak görülebilir. Şu anda 200’den fazla dijital varlığın ticaret, yatırım ve dijital cüzdan hizmetlerini sağlıyoruz. 130’dan fazla ülkede 3 milyondan fazla kullanıcıya kaliteli hizmet sunuyoruz.

 • IEO

IEO platformumuz olan Startup, dünya çapında Cryptorank’ta ortalama IEO getirisi sağlamada sürekli olarak ilk 3’te yer aldı. Günlük ortalama işlem hacmiyle Yatırım Getirisi, 2019’daki başlangıçtan bu yana birkaç ay içinde 400 milyon dolara ulaştı. Toplanan fon ise 600 milyon doların üzerindeydi. Yakın zamanda IEO platformunun yenilenmiş versiyonunu da duyurduk.
Gate.io Startup IEO 2.0, proje ekiplerine önemli miktarda fon sağlıyor ve diğer yüksek kaliteli projelerle işbirliği yapmalarının yolunu açıyor.

 • Stake etme

Gate.io’nun Staking programı olan “HODL & Kazan” geçen yıl başlatıldı ve o zamandan beri kullanıcılardan büyük ilgi gördü.

 1. 2019’da 10 milyon USDT kilitlendi ve faiz olarak kullanıcılara 1,2 milyon USDT verildi.
 2. PoS ve Kazanç
 3. TRX, EOS, ATOM, ALGO, XTZ, ONT, VET, SERO, NAS ve DAI’de yıllık ortalama yüzde 11,7 faiz oranıyla sabit olmayan kazançlar…
 4. Kilitle ve kazan
 5. Gate.io ‘Kilitle ve Kazan’ özelliği, IoTeX, BTC, ETH ve EOS için geçerli olup, yüzde 22,1’lik ortalama yıllık faiz oranıyla 30/90/180 günlük bir kilitlenme döneminde kazanç sağlar.
 6. Kripto Kredisi
 7. Borç verme ve alma faaliyetleri, platformun müdahalesi olmadan tamamen kullanıcılar arasında gerçekleşir ve günlük faiz oranı% 0,2’ye kadar çıkabilir.
 8. Mayıs 2019’da kullanıma sunulan Periyodik Yatırım planı
 9. Bu özelliği uygulayan ilk ana akım borsa olduk
 10. İlk 10 periyodik yatırım ürününün ortalama faiz oranı yüzde 58.60 olurken, yüzde 40’tan başlayıp yüzde 80’e kadar da ulaşabilir.
 11. ‘Periyodik Yatırım Planım’ özelliğinin faiz oranı yüzde 78,31’e kadar çıkıyor.
 • Marj Ticareti ve Sürekli Sözleşmeler

Gate.io ayrıca, kullanıcıların borç verip alabilmesi için kullanıcılar arası bir platform (teminatlı) da sağlıyor.

Gate.io Margin borç verme (lending), kullanıcıdan kullanıcıya borç verme ve borç alma piyasasıdır (ipotek ile ödünç alın, risksiz borç verin). Kullanıcılara piyasa hakkında bilgi vermek ve “Lending” emirlerinizi verebileceğiniz muhtemel fırsatları size hatırlatmak için buradayız.

USDT, BTC, ETH, EOS, BCH, BCHSV vb. da dahil olmak üzere yaklaşık 50 çeşit kripto varlığı bulunmaktadır.

Gate.io sürekli sözleşmeleri, dünyadaki en aktif kripto varlık sözleşmesi işlem piyasalarındandır. Bu işlem tarzı Şubat 2020’de 400 milyon dolar seviyesine kadar ulaşmış ve yeni rekorlar kırmaya da devam etmektedir.

 • Gate.io Live

2019’un 3. çeyreğinde, kullanıcılarla gerçek zamanlı etkileşim sağlamak için bir “Uygulama içi canlı yayın hizmeti” başlattık. Gate.io, sektör kullanıcılarına böylesine benzersiz bir fayda sağlayan ve topluluğu bir araya getiren ilk borsadır.

 • Kripto Kredi

Gate.io’nun Kripto Kredisi, spot hesaptaki fonların kripto kredi gereksinimleri için kullanılabileceği bir özelliktir. Kullanıcıların, başka coin’leri borç almak istediklerinde kripto paralarını marj hesaplarına taşımadan kilitlemelerini sağlar. Kullanıcılar trade için kripto para borcu almak istediklerinde spot hesaplarını kullanabilirler. Yeni başlayanlar ve gelişmiş trader’lar fonlarından yararlanmak için daha fazla seçenek bulduklarında daha çok işlem yapabilecek ve sistemden daha fazla fayda sağlayabileceklerdir.

Gate.io’nun stake programı ‘HODL & Kazan’da daha fazla gelir elde etmek için teminat da kullanılabilir. Bağımsız kripto kredi ürünlerinde bu mümkün değildir.

Farklı ürünleriniz var gibi görünüyor, bize canlı trade ve vault hesaplarını anlatır mısınız?

Gate.io’daki vizyonumuzun çok önemli bir parçası da güvenliktir. Şirket değerlerimizde müşterilerimizin varlıklarının güvenliği bizim için olmazsa olmazdır. Kullanıcılarımızın varlıklarını korumak için sert protokoller uyguluyoruz. Yukarıda da belirttiğim gibi önde gelen bağımsız denetim firması Armanino LLP tarafından gerçekleştirilen kapsamlı bir denetimi tamamladıktan sonra yakın zamanda “yüzde 100 değerlendirme kanıtı” sertifikası aldık. Ayrıca Crypto Exchange Ranks (CER) sertifikasını almak için Hacken ile ortaklık kurduk.

Kullanıcı hesabı güvenliğini sağlamaktan, endüstri güvenlik standartlarına uymaya, kurum içi güvenlik uzmanlarından oluşan bir ekibe sahip olmaktan periyodik üçüncü taraf güvenlik denetimleri yürütmeye kadar birçok anlamda güvenlik mekanizmamız son derece sağlam. Herkese açık olan blok zincirimiz GateChain, çalınan fonların kurtarılmasına ve özel anahtarların alınmasına olanak tanıyan benzersiz ve yenilikçi bir zincir üstü Kasa Hesabı yarattı.

Bu yenilikçi kasa hesabı ile kullanıcılar, potansiyel bilgisayar korsanlığı riskini en aza indirmek için Ödeme Hesabı, Geri Alma Hesabı ve Geri Alınabilir Dönem Blokları oluşturabiliyor. Bu yeniliklerle, birçok yeni ekibin yüzde 100 varlık güvenliğini garanti eden, devrim niteliğindeki halka açık zincirimizde uygulamalar geliştirmelerini bekliyoruz.

Türkiye’deki kripto para piyasasını nasıl görüyorsunuz?

Türkiye’deki kripto para pazarı her geçen gün katlanarak büyüyor. Ülkedeki kripto para benimsenmesine olan açlığın ne Gate.io ne de diğer büyük borsalar tarafından fark edilmemesi imkansız. Türkiye, son birkaç yılda çekim alanı olma konusunda ona benzeyen diğer ülkelerin önüne geçti. Türk halkının da kripto konusunda eğitimli ve bilgili olduğunu görüyoruz. 2020 yılında Türklerin yüzde 16’sının ya kripto para sahibi ya da onu kullandığını görüyoruz.

Bu anlamda ülke hem ulusal hem de uluslararası yatırımcılardan ilgi görüyor. Küresel ilgiyi artıran faktörlerden bir tanesi de Türk hükumetinin kripto paralara olan desteğini göstermesi.

Toplumu korumak için hala düzenlemeye ihtiyaç olsa da, bu gelişmeler Türk makamlarının piyasa ihtiyaçlarını anlamalarına yardımcı olacaktır.

Gate.io olarak 2020 ve sonrası için hem Türkiye hem de küresel anlamda planlarınız nelerdir?

Ana hedef, platformlarımıza katılan herkese güvenli ve şeffaf bir kripto para birimi alım satım deneyimi yaşatabilmek.

Bunu bir kenarda tutarsak, 2020 yol haritamızdaki en önemli madde, kullanıcılarımıza benzersiz bir deneyim sunmak için toplulukla yakın bir şekilde çalışmaktır. GateChain, fon güvenliği ile ilgili en acil sorunları çözen halka açık blok zincirimizdir. Zincir üstü kasa hesabı, özel anahtarları alarak kullanıcıların çalınan fonlarını kurtarabilir ve hem tüketiciler hem de şirketler için hack’lenmeye karşı koruma sağlar. Ayrıca, 3 milyon kullanıcı hedefimize ulaşmaya ve 2019’da kullanıcılarımızdan büyük ilgi gören HODL & Kazan, Marj Trade’i ve Kripto Kredi gibi daha fazla kullanıcı odaklı ürünler eklemeye konsantre olacağız.

Ayrıca kullanıcılarımıza, sabit coin (USDG), merkezi olmayan borsa (DEX), merkezi olmayan kredi ve likidite madenciliği içeren son derece güvenli bir “GateChain DeFi ağı” sunmanın heyecanını yaşıyoruz. Bu bölgeden birçok kullanıcımız olduğu için Türkiye de bizim önem verdiğimiz ülkelerden… Kullanıcı odaklı pazarlama stratejimizi Türk hedef kitlesine hitap edecek şekilde genişletiyoruz.

Yeni stratejimiz ve ürünlerimizin, bölgedeki mükemmel kripto açlığıyla birleşmesiyle umarız oradaki ayak izlerimizi daha da derinleştireceğiz.

Son olarak kullanıcılar iyi bir kripto para borsası seçerken nelere dikkat etmeli?

 1. Fon güvenliği (veya eksikliği), hala toplu kripto para benimsenmesinin önündeki en büyük engellerden biri ve aynı zamanda bir borsada işlem yaparken kullanıcıların en büyük korkusudur. Gate.io’da, sektörün varlık ve fon güvenliği sorunlarını ele alan ilk yenilikçi halka açık blokzincir olan GateChain’i inşa ediyoruz.
 2. Kullanıcı deneyimi ve müşteri desteği de göz önünde bulundurulması gereken çok önemli bir noktadır. Çünkü sorunsuz kullanıcı deneyimi ve hızlı müşteri desteği sizi her anlamda farklı kılar.
 3. İşlem ücretleri de bir borsayı seçerken dikkat edilen noktalardan biridir. Kısa zaman önce, çeşitli borsaların ücret stratejilerini nasıl oluşturuklarını ve kullanıcıların en düşük ücreti almak için neler yapabileceğini analiz eden bir çalışma yayınladık.
En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl