Geleceği hala belirsiz olan Diem’de David Marcus bırakıyor

Kısa süre önce ana şirketinin adını Facebook'tan Meta'ya çeviren Meta Platforms Inc'in yaratıcılarından olan David Marcus, 2014'ten bu yana hizmet verdiği firmadan yıl sonu ayrılacağını açıkladı. Henüz birkaç ay önce Diem'in son aşamada olduğunu belirten Marcus'un, projenin bir türlü hayata geçmemesinden ötürü ayrılık kararı aldığı ve başka projelere odaklanacağı belirtiliyor.

Meta Platforms Inc’in en önemli yöneticilerinden biri olan David Marcus, şirketten ayrılma kararı aldı. 2014 yılında PayPal’dan Facebook’a geçen ve 2018 yılından itibaren de Libra ve daha sonra da Diem projeleriyle ilgilenen Marcus, dijital paranın bir türlü hayata geçmemesi sebebiyle görevini bırakma yoluna gidiyor.

Diem ve Facebook’un dijital cüzdanı olan Novi de, Ekim ayında hayata geçmişti. Meta’nın ortak olduğu ancak bağımsız bir proje olarak çalışan Diem, Libra gibi sürekli olarak regülatörlerin engelleriyle karşılaşıyor.

Kendi şirketini kuracak

İddialara göre Marcus kendi şirketini kurma plânları yapıyor. Twitter’dan ayrılma kararını açıklayan Marcus şu ifadeleri kullandı:

“Meta’da 7 yıl çalıştıktan sonra zor bir karar aldım. Yılsonu itibariyle şirketten ayrılıyorum. Novi’nin hayata geçtiği bu dönemde, içimde ödeme sistemlerinin değişmesi hakkında hala ciddi bir tutku var ancak üst üste birçok sabahtır girişimci DNA’larım bu tutkuyu görmezden gelmemi talep ediyor. Burada geçirdiğim süre boyunca en çok gurur duyduğum konu, son üç yılda bir araya getirdiğimiz harika bir ekiple çalışmak oldu.”

Tweet’lerinde kurucu Mark Zuckerberg’e de teşekkür eden Marcus’un yerini ise Ağustos 2020’de Upwork’ten Meta’ya transfer olan Stephane Kasriel alacak. Kasriel de Marcus gibi Novi ve ödeme yöntemleri üzerinde çalışacak.

2019 yılında hem Avrupalı hem de ABD’li regülatörlerden ret cevabı alan Libra projesi daha sonra adını Diem olarak değiştirmiş ve regülasyonlara uyumluluk gösterme taktiğini benimsemişti. Buna rağmen projede ilerleme olmamıştı. Diem’in geleceği hala belirsiz.

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz günlerde de bir başka sosyal medya devi olan Twitter’da bir koltuk değişikliği olmuş ve CEO Jack Dorsey bu görevinden istifa etmişti. Ancak Dorsey, Marcus gibi şirketten ayrılmadı ve yönetim kurulundaki varlığı devam ediyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl