Bir gemi enkazında 130 milyar dolarlık altın bulan şirket ICO’ya hazırlanıyor

Geçtiğimiz günlerde Güney Kore açıklarında 130 milyar dolar değerinde altın bulunan bir geminin enkazına ulaşan bir şirket, şimdi ICO başlatmaya hazırlanıyor.

CCN.com’da yer alan habere göre Güney Kore merkezli hazina avcılığı şirketi Shinil Group, Rus kruvazör Dmitrii Donskoi’nin enkazında 130 milyar dolar değerinde altın bulduktan sonra bir ICO başlatacağını açıkladı.

Geçtiğimiz günlerde Shinil Group’un yanı sıra İngiliz, Kanadalı ve Çinli uzmanlardan oluşan bir enkaz arama ekibi, 113 yıl önce Güney Kore açıklarında batan 3 bin 400 ton altınla birlikte denizde batan bir Rus savaş gemisinin enkazına ulaştı. Toplam değeri 130 milyar dolar olan altına yüklü gemi, denizin 430 metre altında bulundu.

Yapılan bu keşfin ardından şirket, şimdi bu geminin altınları ile desteklenecek olan bir token çıkarmak için ICO başlatma hazırlığında olduğunu bildirdi.

Şirket ilk olarak altının yarısını Rusya’ya iade edeceğini, yüzde 10’unu ise Ulluengo adasındaki turizmi finanse etmek için bağışlayacağını açıklamıştı. Şimdi ise Shinhil Gold Coin adında kendi dijital parasını çıkaracaklarını bildirdiler.

Token için özel satış başlarken ICO’nun 30 Temmuz’da başlayacağı kaydedildi. bir Shinil Gold Coin 10,000 won’a (8,87 dolar) eşit olacak. Token, Ağustos ya da Eylül aylarında çeşitli borsalarda da listelenecek.

Bu arada en son 29 Mayıs 1905 yılında görülen gemideki altın miktarı, dünya çapında ABD hariç birçok ülkenin altın rezervinden daha fazla. ABD’nin altın rezervleri toplamı 8133 ton iken Almanya 3371, İtalya 2451, Fransa 2436 ve Rusya ise 1928 ton altın rezervine sahip. Türkiye’nin altın rezervi toplamı ise yaklaşık 570 ton.

Bir dolandırıcılık mı?

Shinil Group’un ICO’suyla ilgili birtakım endişeler var. İlk olarak Güney Kore Denizcilik ve Balıkçılık Bakanlığı BBC Kore’ye Shinil Group’un Dmitrii Donskoi’nin enkazını kurtmarma hakları için başvurmadığını söyledi. Şirketin bu prosedürü izledikten sonra bakanlığa enkazdan yüzde 10 oranında ödeme yapması gerekecek.

İkincisi, 17 Temmuz’da yayınlanan bir basın bülteninin dışında şirket yaklaşan ICO konusunda herhangi bir ayrıntı sunmadı. Ayrıca şirketin resmi bir internet sitesi ya da herhangi bir sosyal medya hesabı bulunmuyor. Shinil Gold Coin’in kullanım durumlarını gösteren bir tanıtım yazısı da yok. Bu yanıt bulmamış sorulardan ötürü kripto para yatırımcılarının paralarını Shinil Group’un ICO’suna yatırmadan önce iki kez düşünmeleri gerekiyor.

→ REHBER: BITCOIN’İ RSI İLE DOĞRU ZAMANDA ALIN VE SATIN

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl