Yatırımcılardan Gemini borsasına yüksek getirili ürün davası!

Erken dönem Bitcoin yatırımcılarından olan iş adamları Tyler ve Cameron Winklevoss ikizlerinin kurduğu Gemini borsasına, müşterilerine sunduğu yüksek getirili "Gemini Earn" ürünlerinin menkul kıymet olarak beyan edilmemesi nedeniyle toplu dava açıldı.

ABD’de kripto paraların menkul kıymet mi emtia mı olarak sayılması gerektiği konusu yaklaşık 1 yıldır ciddi şekilde tartışılırken, Gemini borsası ve kurucularına ise konuyla ilgili dava açıldı.

Bloomberg’in haberine göre, bir grup yatırımcı New Yok Güney Bölge Mahkemesi’ne başvurdu ve Winklevoss ikizleriyle şirket aleyhine, sermaye piyasası kanununu ihlal ettiği gerekçesiyle dava açtı.

Bilindiği üzere Genesis şirketi ile olan iş ilişkilerinden ötürü şu anda çekim işlemlerinin kapalı olduğu Gemini Earn programında, kripto paranın çeşidine göre %0.45 ilâ %8 arasında faiz veriliyor. Şikayet dilekçesinde, programın çekim işlemlerini durdurması konusuna da değinildi ve sistemde parası olanların mağduriyeti de dile getirildi.

Dilekçede, Gemini Earn programındaki ürünlerin menkul kıymet olarak nitelendirilmesi durumunda, müşterilerin, sistemdeki riski çok daha iyi ölçeceği iddia edildi.

2015’te kurulan Gemini borsasından konuyla ilgili ise herhangi bir açıklama yapıldı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl