Cameron Winklevoss’tan açıklama: Barry Silbert bizi dolandırdı

Geçtiğimiz hafta Genesis şirketi ve Barry Silbert'a açık mektup yazan ve 8 Ocak'a kadar süre veren Gemini borsası sahibi Cameron Winklevoss yeni bir açıklama yaptı ve Barry Silbert'ın kendilerini dolandırdığını belirtti. Silbert'ın açıkça yalan söylediğini belirten Winklevoss, 3AC şirketine verilen kredilerden edilen zararın kapatılmadığını söyledi ve DCG yönetim kurulundan Silbert'ı görevden almasını talep etti.

Gemini borsasının kurucularından olan Winklevoss kardeşlerden Cameron Winklevoss, bir haftalık sessizliğin ardından yeni bir kamuoyuna açık mektup daha yayımladı.

“Yalan söylediler, yanıltıcı bilgi verdiler”

Mektubuna “Digital Currency Group Yönetim Kurulu’na hitaben” başlığıya başlayan Winklevoss, Barry Silbert’ın kendilerini dolandırdığını belirtti ve şunları söyledi:

“Size bu mektubu yazıyorum çünkü, hem Gemini hem de Earn platformunu kullananan 340 binden fazla kişi Genesis ve onun çatı şirketi olan DCG ile CEO Barry Silbert tarafından dolandırılmışlardır. Bahsettiğim bu kişi ve kurumlar, yatırımcılara yanlış bilgi vererek onları kandırmış ve yalan söylemişlerdir. Yine bu kişi ve kurumlar, Three Arrows Capital çöküşünden, Genesis’in uğradığı zararı kapattığını belirterek yatırımcıların sisteme daha fazla para koymalarına neden olmuşlardır. Yalan söyleyerek, kendi açtıkları deliği kapamaya çalıştılar”

“Genesis 3AC’ye 2.36 milyar dolar kredi verdi”

Haziran ayında iflas eden ve kurucusunun nerede olduğu hala bilinmeyen 3AC şirketine, Genesis’in 2.36 milyar dolarlık kredi sağladığını belirten Winklevoss, yine Barry Silbert’a yüklendi:

“Kredi verildikten ve 3AC iflas ettikten sonra Genesis şirketi en az 1.2 milyar dolar kayıp yaşadığını açıkladı. Burada Barry Silbert’ın iki seçeneği vardı. Bunlardan birincisi ya iflas mahkemesi ya da başka bir dış yolla Genesis kredi defterini yeniden yapılandırmak veya direkt olarak 1.2 milyar dolarlık para bularak boşluğu doldurmaktı. Ama ikisi de yapılmadı. O dönem Genesis’in kredi defteri 8 milyar dolardı. Yani kaybedilen para %15’lik bölümü oluşturuyordu. Yeniden yapılandırma kredi verenlerin borçlarını kapatabilir ve Genesis’e de likidite sağlayabilirdi. Ama Barry bunların hiçbirini yapmadı. Sadece boşluğu kapatıyormuş gibi davrandı. Yalan yanlış açıklamalar yaparak hepimizi ve Earn kullanıcılarını kandırdı”

“Bizi buraya açgözlülük getirdi”

Genesis’in 3AC’ye kredi vermesinin altında açgözlülük yattığını da belirten Winklevoss şunları söyledi:

“Genesis’in 3AC’ye kredi verme sebebi de, 3AC’nin Grayscale’deki kamikaze işlemleri ve çok para kazandıracak riskli işlemler yapmasıydı. Genesis, hiç para kaybetmemek varken, neden böyle riskli işlemlere girer, anlamak mümkün değil. Bu sadece açgözlülük ile açıklanabilir. 3AC gibi az teminat gösteren düşük kalite bir şirkete bu kadar kredi nasıl verilebilir?”

“Barry Silbert’ın CEO kalmaması gerekiyor”

Silbert’ın artık DCG CEO’luğuna yetersiz olduğunun net şekilde görüldüğünü belirten Gemini kurucusu onun görevden alınmasını talep etti:

“Yukarıda bahsettiğim tüm bu sebeplerden ötürü artık Barry Silbert’ı CEO olarak tutacak hiçbir sebep kalmamıştır. Kendini, bu göreve yeterli olmayan biri olduğu yönünde kanıtlamıştır. Gemini ve onun 340 bin Earn kullanıcısı adına onun görevden alınmasını talep ediyoruz. En kısa sürede bunun yapılmasını istiyoruz. DCG’deki yeni yönetimle daha iyi çalışacağımıza eminim. DCG hissedarları da dahil olmak üzere, tüm paydaşların kazan-kazan şeklinde anlaşabileceğine inanıyoruz”

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl