Gen İlaç’tan Azerbaycan projesi hakkında açıklama

İlaç sektörüne ürettiği niteliği yüksek ürünlerle dikkat çeken Gen İlaç, Azerbaycan’daki ilaç üretim tesisi projesi hakkında açıklama yaptı.

Daha önce Gen İlaç ile Azerbaycan Yatırım Şirketi (AIC) ve SIA Pharmaceutical arasındaki üçlü bir ortaklık ile Azerbaycan’ın ilk ilaç üretim tesisinin kurulacağı kamuoyu ile paylaşılmıştı. Bugün konu hakkındaki gelişmelerle ilgili KAP’a bir bildirim gönderildi.

Buna göre üçlü ortaklıkta Gen İlaç’ın payı %66, Azerbaycan Yatırım Şirketi (AIC)’ın payı 29 ve SIA Pharmaceutical’ın payı ise %5 olacak. Azerbaycan’da yeni kurulacak şirketin adı ise Gen Pharma Caucaus Manufacturing Operations olarak tescil edildi.

Şirketin kuruluş dosyaları komşu ülke Azerbaycan’daki ilgili mercilere sunulmuştu. 6 Ekim 2023 tarihinde hukuki süreç tamamlandı ve şirketin kuruluş işlemleri tamamlandı.

İlerleyen süreçte ilaç üretim tesisinin inşa edilmesi için hazırlıkların tamamlanması ve inşaatın başlaması bekleniyor.

Gen İlaç’ın 2016 yılından beri Azerbaycan’da ofisi bulunuyor. İlaç şirketinin Azerbaycan’daki merkezi daha çok kardiyoloji, endokrinoloji, yoğun bakım, nöroloji ve gastroenteroloji alanlarında faaliyet gösteriyor.

SMA ilacını açıklamıştı

Gen İlaç, 2022 yılının son çeyreğinde kamuoyunda sıklıkla konuşulan SMA ilacı hakkında açıklama yapmıştı. Şirketin, SMA için tek tedavi yöntemi olan “Nusinersen Sodyum” etken maddeli, “SPINRAZA” adlı ilaca ilişkin ruhsat başvurusu onaylanmıştı.

Genil hisseleri yatay seyrediyor

Şirketin borsada işlem gören Genil kodlu hisseleri yaklaşık 3 aydır yatay bir seyirde pozisyon alıyor. Temmuz ayının ortalarında 60 lira seviyelerine yükselen Genil hisseleri bugün 61,50 TL seviyesinde.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl