Genesis iflas ederse, DCG 350 milyon dolar ödemek zorunda kalacak

Grayscale ve Genesis'in çatı şirketi olan Digital Currency Group (DCG) geçen sene yaptığı kredi anlaşmasından ötürü çok büyük bir yük altına girebilir ve her şey Genesis'in iflas edip etmemesine bağlı...

GBTC hisseleri yüzde 50 indirimli satılan ve finansal açıdan zor durumda olan Grayscale şirketinin çatı firması olan DCG, bir başka alt firması olan Genesis tarafından da bir darbeyle karşılaşabilir.

İlk ödenecek borçlardan…

Financial Times’ın, Digital Currency Group’un içinde konuyla ilgili bilgi sahibi olduğu öğrenilen bazı kişilere dayandırdığı haberine göre; 2021’in Kasım ayında Eldridge şirketinin de dahil olduğu birçok firmadan toplamda 600 milyon dolara varan bir kredi alan DCG, Genesis’in iflas etmesi durumunda, Eldridge’e olan 350 milyon dolarlık borcunu hemen ödemek zorunda kalacak.

Uzmanlar, vadesi garanti altına alınmış bu tür kredilerin diğer borçlardan farklı ve üstün olduğunu dile getiriyor ve bu tarz kredilerin, ilk ödeme yapılacak borç çeşitleri içinde olduğunu belirtiyorlar.

İflas tehlikesi olmadığı belirtiliyor

DCG’nin Genesis ile bağlantılı şekilde toplamda 1.6 milyar dolara varan bir borcu bulunuyor ancak bunun Eldridge bağlantılı olanları çok daha fazla risk içeriyor. Genesis’in geçtiğimiz haftalarda, o dönem birkaç gün içinde 1 milyar dolar bulamaması durumunda iflas edeceği belirtiliyordu ancak bu durum gerçekleşmedi. Hatta şirket, kısa süre önce şu an için iflas başvurusunda bulunmayı düşünmediğini de belirtmişti.

Şirket, FTX borsasının iflasının ardından platformundan çekim işlemlerini de durdurmuştu.

Kripto para yatırımları artıyor

Öte yandan Eldridge’in sahibi olan ve Roman Abramoviç’in ardından Chelsea futbol takımının yeni sahibi konumuna geçen Todd Boehly, kripto para yatırımlarını da artırmaya başladı.

Boehly’nin şirketi, kripto ve fintech firması olan Cross River ile borsa ve cüzdan sağlayıcısı Blockchain.com’a yatırım yapmıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl