Gensler, bu akşam ABD Temsilciler Meclisi’nde kriptoyu ele alacak

Kripto para endüstrisi açısından önemli bir gün daha geldi çattı. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) başkanı Gary Gensler bu akşam TSİ 17'de Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi önünde soruları cevaplandıracak. Gensler, bu toplantı öncesinde hazırlanmış olan konuşma metninde de önemli ifadeler kullandı ve yine yatırım sözleşmesi statüsüne vurgu yaptı.

Bu akşam saatlerinde ABD Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi önünde bir konuşma yapacak ve soruları cevaplandıracak olan SEC başkanı Gary Gensler’ın toplantı öncesinde hazırlanan konuşma metni de resmen yayımlandı.

“Kripto token’ların büyük çoğunluğu yatırım sözleşmesidir”

SEC’nin Kongre tarafından yatırımcıları korumakla görevlendirildiğini ve kullanılan teknoloji ne olursa olsun bunu yapmak zorunda olduklarını belirten Gensler, daha önce birçok kez olduğu gibi yine altcoin’lerin büyük bölümünün yatırım sözleşmesi statüsüne girdiğini söyledi ve şu ifadeleri kullandı:

“ABD Kongresi, etiketi ya da kullanılan teknolojisi ne olursa olsun komisyonumuza yatırımcıları koruma yetkisi vermiştir. Kripto para piyasalarının yatırım sözleşmesi kanunlarıyla uyuşmayan hiçbir yanı yoktur. Daha önce de birçok kez söylediğimiz gibi, kripto token’ların büyük bölümü yatırım sözleşmesidir. Yatırımcıların büyük bölümü genelde bu kripto token’ları alırlar, çünkü bir kâr beklentisi içindedirler. Bu binlerce token sosyal medya hesapları ve web siteleri vasıtasıyla insanlara tanıtılır. Genelde de arkalarında girişimcileri vardır. Yatırımcılar, bu girişimcilerin yaptıklarına bakarak, yatırımlarının kârları için beklentiye girerler. Bu kripto token’ların büyük bölümünün yatırım sözleşmesi olduğu düşünüldüğünde bu kripto aracı kurumları da yatırım sözleşmesi işlemleri yaptıkları için SEC’ye kayıt olmak zorundadır”

“Kendinize ‘DeFi platformu’ deseniz de…”

Gensler son dönemde kurumunun hamle yaptığı alanlardan biri olan merkeziyetsiz finans tarafına da değindi ve, “Bu kanundur. Bir seçenek değil. Uymak zorundasınız. Kendinize ‘merkeziyetsiz finans platformu’ demek, size menkul kıymet kanunlarını atlatmak için bir fırsat tanımaz, bu hakkı vermez” dedi.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl