Gensler bu kez CFTC’ye destek oldu: Bazı kripto paralar için otorite sahibi olmalılar

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) başkanı Gary Gensler, CFTC'ye bazı kripto paralar için daha fazla otorite sağlanması gerektiğini belirtti ve uzun süredir, bir nevi rakip olduğu kuruma destek çıkmış oldu.

gary gensler

SEC başkanı Gary Gensler, bu kez açıkça Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu’na (CFTC) destek verdi ve menkul kıymet kategorisine dahil olmayan bazı kripto paraların bu kurum tarafından regüle edilmesi gerektiğini söyledi.

“Menkul kıymet olmayan kripto sayısı iki elin parmaklarını geçmez”

Georgetown Üniversitesi’ndeki bir etkinlikte konuşan Gensler, CFTC’nin daha fazla otoriteye sahip olması gerektiğini belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Bence CFTC’nin bugün olduğundan daha fazla otoriteye ve güce sahip olması gerekir. Menkul kıymet olmayan kripto paralar için direkt otorite sahibi hala değiller. Şunu da belirtmek gerekir ki, menkul kıymet olmayan kripto para sayısı, bir ya da en fazla iki elin parmaklarını geçmez”

Bitcoin dışında çoğunu menkul kıymet sayıyor

Bilindiği üzere SEC başkanı yaptığı birçok konuşmada Bitcoin’in menkul kıymet kategorisine girmediğini ancak geride kalanların büyük bölümünün menkul kıymet olduğunu belirtiyor. Etheeum konusunda biraz daha gri bölgede yer alan Gensler, ikinci en büyük kripto para için “Menkul kıymet” ya da “değil” yorumu ise yapmamayı tercih ediyor.

Açıklamanın zamanı manidar

Gensler daha önce CFTC’ye hiç bu kadar açık şekilde destek vermemişti. SEC başkanının bu yorumlarının, ABD’li regülatörlerin bir üst kurumu olan Finansal İstikrar Gözetim Komitesi’nin bu ay başında aldığı dijital varlıkların daha güçlü ve sert şekilde regüle edilmesi konusundaki kararın ardından gelmesi de dikkat çekiyor.

Konsey, Kongre’nin çeşitli kanunları geçirmesini talep ediyor. Konseye Hazine Bakanı Janet Yellen başkanlık yapıyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl