SEC Başkanı Gensler: Çoğu token menkul kıymet

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler yasaların açık olduğunu söyleyerek yatırım alanında tanıtılan çoğu kripto token’larının menkul kıymet olduğunu belirtti.

Bugün, ABD’li TV ünlüsü Kim Kardashian’nın SEC’ye ‘kripto varlık menkul kıymet reklamı’ yaptığı gerekçesiyle 1 milyon 260 bin dolarlık ceza ödeyeceği haberi dünya medyasına yansımıştı.

SEC, Kardashian’ın, Instagram hesabında EthereumMax için yapılan kripto para reklamı hakkında bir paylaşımda bulunması için kendisine 250 bin dolar ödendiğini beyan etmediğini tespit ettiğini bildirmişti.

SEC başkanı Gary Gensler konuyla ilgili, diğer ünlüler ve influencer’ların da bu tür tekliflerde aldıkları rakamları açıklamaları gerektiğinin altını çizerek, “Bu kişiler bilmelidirler ki reklamını yaptıkları yatırımlar herkes için uygun olmayabilir” demişti.

Gensler, bu olayın ardından katıldığı bir TV programında, bu token’ların çoğunun aslında menkul kıymet olduğunu ve menkul kıymet yasaları kullanılarak düzenlenebileceklerini bir kez daha yineledi.

Gensler yaptığı açıklamada, “Yasa bu konuda açık. Gerçeklere ve koşullara dayanarak bu token’ların çoğunun menkul kıymet olduğuna inanıyorum. Bir grup girişimci halktan para topladığında ve bir kâr beklediklerinde bunu kamuoyuna açıklamaları gerekir” ifadelerini kullandı.

“ABD kripto konusunda geri kalıyor”

Gensler verdiği demeçlerde sürekli olarak, ABD’nin net bir kripto para yasası olmadığı için diğer ülkelerden kripto endüstrisi alanında geride kaldığını söylüyor.

Gensler daha önce CFTC’nin kripto para birimlerinin gözetimini üstlenmesine izin vermemişti. Bununla birlikte SEC Başkanı, desteğinin yalnızca kurumunun menkul kıymet olarak sınıflandırdığı kripto token’ları düzenlemesine izin verilmesi halinde geleceğini belirtmişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl