George Soros’tan kripto şirketlerine önemli yatırımlar: SEC’ye bildirildi

Dünyaca ünlü spekülatör George Soros'un kurduğu Soros Fund Management, içinde Marathon ve MicroStrategy de bulunan kripto para şirketlerindeki bazı yatırımlarını artırdı. Fonun SEC'ye yaptığı bildirimde ayrıca Tesla ve Peloton gibi şirketlerde alımlar, Twitter ve Zoom'da ise satış yaptığı görülüyor.

george-soros

1992 yılında resesyona giren İngiltere’de, İngiliz pound’una karşı kısa pozisyon almasıyla, o dönem 1 milyar dolardan fazla para kazanan ve dünyada isim yapan George Soros, 2022’nin son çeyreğinde yine çok konuşulacak yatırım pozisyonları aldı.

Tesla ve Peloton’da önemli alımlar

Onun kurduğu Soros Fon Yönetimi, SEC’ye yaptığı bildirimde bu dönemde Tesla hisselerini artırdığını açıkladı. Şirket 242 bin 399 adet Tesla hissesi aldı ve portföyündeki oranı %270 artırdı. Fon ayrıca fitness bisikleti üreticisi olan Peloton şirketinin hisselerinden 83 milyon adet aldı ve portföyündeki Peloton oranını da yüzde 370 oranında artırdı. Fon Twitter ve Zoom şirketlerindeki hisse oranlarını ise azalttı.

Marathon, MicroStrategy ve Block yatırımları da artırıldı

Soros kripto yatırımlarında da önemli hamleler yaptı. En büyük Bitcoin madencilik şirketlerinden biri olan Marathon’da daha önce de hisse alan Soros, 40 milyon adet hisse daha aldı. Jack Dorsey’nin kurduğu Block şirketi de Soros fonundan yatırım aldı. Fon ayrıca Silvergate ve MicroStrategy firmalarındaki hisselerini de artırdı ancak buradaki detaylar açıklanmadı.

ABD’nin en büyük firmalarından biri olan General Motors da yine Soros Fonu’nun yatırımlarını gördü. Fon, GM’den 500 bin adet hisse aldı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl