Gizlilik odaklı kripto para Monero’nun algoritmasında hata bulundu

Gizlilik odaklı kripto paralardan olan Monero, resmi Twitter hesabından yaptığı açıklama ile kullanıcıların gerçek işlemlerini açığa çıkarma potansiyeline sahip önemli bir hata tespit edildiğini duyurdu.

Monero’nun “yemleme seçim algoritması”nda tespit edilen hatanın, kullanıcı fonlarını aldıktan yaklaşık 20 dakika içinde harcama yaptığında ortaya çıktığı bilgisi verildi.

“Fonların çalınma riski yok”

Monero’dan yapılan resmi açıklamada şu ifadeler yer aldı.

“Eğer kullanıcılar, konsensüs kurallarının izin verdiği ilk 2 bloktaki (parayı aldıktan yaklaşık 20 dakika sonra) kilitleme süresinin ardından hemen paralarını harcarlarsa, çıktının gerçek bir harcama olarak tanımlanma olasılığı yüksektir. Bu durum işlem miktarı ya da adresler hakkında hiçbir bilgiyi açığa çıkarmamaktadır. Fonların çalınma gibi bir riski oluşmamıştır. Hata, resmi cüzdan kodunda yaşanmaya devam etmektedir”

Bilindiği üzere Monero, “mixins” olarak bilinen değersiz coin’leri, kullanıcıların harcamalarına karıştırarak işlemlerin gizlenmesini sağlıyor.

Açıklamada ayrıca, cüzdanda yapılacak olan yeni bir güncellemede hata düzeltilinceye kadar kullanıcıların harcama yapmadan önce en az 1 saat bekleyerek hatanın önüne geçebilecekleri belirtildi:

“Kullanıcılar, ileriki dönemde yapılacak olan ve hatayı düzeltecek bir cüzdan yazılım güncellemesine kadar, yeni aldıkları Monero’ları harcamadan önce 1 saat veya daha fazla bekledikleri takdirde bu hatanın önüne geçebilirler. Bu hatayı gidermek için tam ağ güncellemesi (hard fork) gerekli değildir.”

Hatayı bulan kişinin Justin Berman adında bir yazılım mühendisi olduğu belirtildi ve ayrıca kendisini atılan tweet’lerde teşekkür edildi.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl