Glassnode araştırması: Küçük yatırımcı Bitcoin sayısını artırıyor

Zincir üstü veri platformu Glassnode, 10 BTC'den az Bitcoin tutan hesap ve adresleri "küçük yatırımcı" olarak nitelendirdi ve bu kişilerin gittikçe daha fazla Bitcoin alarak ellerindeki sayıyı artırdıklarını belirtti.

Son Glassnode verisi perakende yatırımcıların her geçen gün daha fazla Bitcoin aldıklarını ve ellerindeki BTC sayısını gittikçe artırdıklarını gösterdi. Verilen bilgiye göre Bitcoin’in dolaşımda olan arzının yüzde 17’lik kısmı şu anda bu yatırımcı grubunun elinde bulunuyor.

Bilinen analist Will Clemente de Glassnode’un bu grafiğini yorumladı ve “Henüz mükemmel değil ama gidişat çok iyi. Bitcoin’in toplam arzı gittikçe kalabalıklara yayılıyor ama fiat para zamanla balinaların elinde kalıyor” dedi.

Öte yandan Clemente, Glassnode’un bir başka grafiğini de tweet attı ve “perakende yatırımcı”nın elinde bulunan BTC’lerin 2011 yılından bu yana olan artışını gösterdi. Hatırlanacağı üzere %17’lik bu rakam, 2020’nin başlarında %12, Şubat 2021’de ise %13.9’du. Verilen bilgide ayrıca perakende yatırımcının en çok BTC topladığı dönemlerin ise boğa sezonları olduğu kaydedildi.

Öte yandan Block’un verilerine göre ise 100 BTC’den fazla tutan hesaplar, 2013’te toplam arzın %69.5’ine sahipken, bugün bu rakam %59.8’e düşmüş durumda…

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl