Bitcoin’de uzun vadeli yatırımcıların satış isteği azalıyor

Bitcoin'de düşüşün devam edip etmeyeceği yatırımcılar tarafından sorgulanmaya devam ederken, dolar olarak yapılan toplam BTC alımlarının %80'inin ise en az 3 aydır "HODL edildiği" belirtildi. Glassnode bu durumu, "Bitcoin yatırımcılarının daha düşük fiyattan satış isteği her geçen gün azalıyor" olarak yorumladı.

bitcoin

Daha önce “Sadece Hodl edenler kaldı” şeklinde bir rapor yayımlayan zincir üstü analiz platformu Glassnode, son 3 ayda da Bitcoin yatırımcılarının büyük bölümününde satış eğilimin yeniden azalış gösterdiğini belirten bir grafik paylaştı.

“Bitcoin arzının büyük bölümü uykuda”

Hatırlanacağı üzere daha önce de birçok kez Glassnode, Bitcoin yatırımcılarının coin’lerinin büyük bölümünü soğuk cüzdanlarda tutmaya devam ettiğini ve ileriki dönemde bir arz şoku yaşanabileceğini belirtmişti. Son paylaştığı grafikte de arzın büyük kısmının “uykuda” olduğunu belirten şirketin yorumu şu şekilde:

“ABD doları bazlı yappılan tüm Bitcoin yatırımlarının %80’i en az 3 aydır ‘hodl’ ediliyor. Bu durum ise, BTC arzının büyük bölümünün uykuda olduğu ve uzun vadeli yatırımcıların daha düşük fiyatlardan satış isteğinin her geçen gün azaldığı anlamına geliyor”

Glassnode Temmuz ayı başındaki raporunda da, Haziran ayının Bitcoin tarihinin en kötü performanslarından birine işaret ettiğini ve uzun vadeli olmayan yatırımcıların büyük bölümünün piyasayı terk ettiğini belirtmişti. Raporda, bu tür yatırımcılar “turist” olarak nitelendirilmişti.

İstatistikler de 2022’nin ikinci çeyreğinin Bitcoin’in performansı açısından 2011’den bu yana en kötü çeyrek olduğunu gösteriyordu. Şirket bu raporunda, “Hodler’lar tutunmaya ve satış yapmamaya devam ediyor” demişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl