Glassnode grafiğine göre Bitcoin hash gücü senaryosu tersine dönüyor

Zincir üstü veri ve bilgi platformu Glassnode, 'Büyük Hash Göçü'ne dayanmayı başaran Bitcoin'de, hash oranının tersine dönmeye başladığını gösteren bir grafik paylaştı. Platforma göre, Çin'in büyük operasyonunun en kötü etkileri sona ermiş olabilir.

Platforma göre; 3 Temmuz’da yüzde 27 düşmesi beklenen hash oranlarının değişmesine etkisi bulunmayacak olsa da, genel senaryoyu daha sonra tersine çevirebilecek bir durum söz konusu… Veri analiz şirketi; en büyük kripto paranın Haziran ayındaki yüzde 2.7’lik düşüşüne rağmen altcoin’lerden daha iyi bir performans sergilediğini belirtirken, Bitcoin’in volatilite oranlarının ise hala yüksek seviyelerde bulunsa da, Ocak 2020’den daha düşük seviyede olduğunu yazdı.

Glassnode’un grafikle birlikte paylaştığı tweet’inde ise şu ifadeler yer aldı:

“Bitcoin’deki zorluk seviyesi, ağın ‘Büyük Hash Göçü’ne cevap vermesiyle tersine döndü. Bu, 3 Temmuz’da beklenen yaklaşık yüzde 27’lik aşağı yönlü ayarlamayı etkilemeyecek ancak 2018’den bu yana gerçekleşen en büyük düşüşü tersine çevirmeye başlayacaktır.”

Öte yandan Bitcoin’in hash gücü de, üst üste 10 günlük fiyat düşüşlerinin ardından biraz daha dengeye oturmuş gözüküyor. Glassnode’a göre Çin’in madenciler üzerine yaptığı büyük operasyonun en kötü etkileri artık sona ermiş olabilir. Şirket ayrıca, Bitcoin’in ortalama hash oranının (7 günlük) 29 Haziran Salı günü itibariyle saniyede 90.6 exahash olduğunu, Pazartesi ise bu rakamın 90.5 EH/S olduğunu açıkladı. Bu rakam, Mayıs ayının ortasında ulaşılan tepe noktanın hala yarı seviyesinde.

Hash oranlarındaki büyük düşüşte, Çin’deki madencilik işletmelerinin kapatılmasının yanında, İran’da ele geçirilen madencilik ekipmanları operasyonunun da etkisi olduğu belirtiliyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl