Glassnode’dan Bitcoin raporu: 60 binden alanlar dipte sattı

Zincir üstü veri platformu Glassnode, yeni bir rapor yayımladı ve Bitcoin piyasasına hodler'ların hakim olduğunu, 60 bin dolar üzerinde alım yapanların ise 35 bin ilâ 38 bin dolar aralığında satış yaparak zararı kabul ettiklerini belirtti.

Glassnode, dayanıksız yatırımcıların BTC’lerini 35 bin ilâ 38 bin dolar aralığında hodler’lara sattığını gösteren yeni bir rapor yayımladı. Raporda, Mayıs ayındaki düşüş ve yaz aylarındaki konsolidasyon dönemiyle, Kasım ayındaki 69 bin dolardan bugüne kadar gelen dönem de karşılaştırıldı.

Likit olmayan arz oranının %76.3 ile Mayıs’taki zirveyi de geride bıraktığını belirten Glassnode’un raporunda şu ifadeler yer aldı:

“Yaz aylarında yatırımcılar satış yapanların coin’lerini aldılar”

10 Mayıs’taki düşüş hareketinden sonra gelen satışları yapan yatırımcıların alım bölgeleri 54 bin dolar ve 60 bin dolar fiyat aralığıydı. Bu tür yüksek bölgelerde yapılan alımlar, bir düzeltme esnasında piyasanın çok hassas olacağının da göstergesidir. Bu durum 10 Mayıs’tan sonraki dönemde net şekilde ortaya çıktı. O dönem hem spot hem de türev piyasalarındaki coşku sona ermişti. 2,5 aylık bu konsolidasyon döneminde ise, yüksek fiyatlardan Bitcoin alanlar coin’lerini satış için borsalara taşıdılar. Bu coin’leri ısrarla alım yapanlar tarafından kademeli şekilde çekildi. Alım yapan yatırımcıların ortalama fiyatı da 29 bin dolar ilâ 40 bin dolar arasındaydı.

“Düşük seviyeden alanlar, kâr satışı yaptılar”

Temmuz’dan başlayarak Kasım’daki ATH’ye kadar giden yükseliş hareketine geçtiğimizde coin dağılımları bize iki maddeyi gösteriyor:

  1. Mayıs-Temmuz döneminde alım yapan birçok yatırımcı, Bitcoin’in yukarı hareketinde kâr satışları yapmaya başladılar.
  2. Alım yapanlar piyasadaki değeri gördüler ve Ağustos’tan Kasım dönemine kadar olan bölgede piyasaya girme kararı aldılar. O dönem zincir üstü rakamlar, piyasada sadece hodler’ların kaldığını ve ‘turist’ denilen kısa vadeli yatırımcıların piyasayı terk ettiğini gösterse de, Kasım rallisine kadar girişler arttı.

“BTC’leri 35-38 bin dolarda yeni sahiplerine verdiler”

Bu durum da bizi, Kasım ayından bu yana coin dağılımının çoğunluğunun eşit şekilde yerinde durduğunu gösteriyor. 69 bin dolar seviyesinden bu yana yaşanan %50’lik düzeltmeye rağmen yatırımcıların çoğu pozisyonlarını likidite etmediler. Daha da ötesi, satış yapanların çoğunluğu 60 bin dolar üzerinde alım yapanlardı. Bu kişiler de 35 bin ilâ 38 bin dolar arasında coin’lerini yeni sahiplerine verdiler.

“Piyasanın hakimi ‘hodler’lar”

Bu harcama davranışı ve refleksi, piyasanın hakiminin, zararda olsa bile coin’leri satmayan ve fiyatın ne kadar olduğunu önemsemeyen hodler’lar olduğunu gösteriyor. Hatta Kasım ayındaki yükselişle birlikte alım yapanların çoğunluğu piyasadan çıkmış durumda ve Mayıs-temmuz düzeltme dönemine göre bile, şu anda genel kitlenin çok az bir bölümünü oluşturuyorlar.

Bu haftaki satış cansızdı

Geçtiğimiz haftaki savaş haberleri, Bitcoin’i riskli bir varlık olarak gören ve satış yapmak isteyen yatırımcılar için açık bir sebep oluşturuyordu. Ancak zincir üstü kapitülasyon verileri çok zayıftı diyebiliriz. Düşüşte 713 milyon dolarlık realize edilmiş zarar görülürken, bu veri, ay başındaki 2 milyar dolarlık realize edilmiş zarardan çok daha düşük bir rakamdı.

“Likit olmayan arz oranı zirve yaptı”

Bu piyasayı hodler’ların domine ettiğini bize gösteren en büyük kanıtlardan biri de “likit olmayan arz” oranıdır. Bu coin’ler genelde hiç harcanmayan ya da çok az hareket eden coin’lerdir ve genelde yatırımcılar tarafından soğuk cüzdanlarda tutulurlar. Dolaşımdaki arz ile oranladığımızda, likit olmayan arz oranının %76.3 ile Mayıs 2021’deki büyük zirveyi bile geçtiğini görüyoruz. Rakamlar şu anda 2017’deki piyasa zirvesiyle aynı yere gelmiş durumda. Hem Mayıs 2021 hem de 2017 zirvesinden sonra çok ciddi düşüşler geldiğini söylemekte fayda var. Dolayısıyla bu coin’lerin gerçekten soğuk cüzdanda olup olmadığını göreceğiz.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl