Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Bitcoin tutanların net pozisyonları, 8 ay sonra ilk kez pozitife döndü

Bitcoin kritik fiyat aralığında sıkışmaya devam ederken, araştırma şirketlerinden gelen veriler ise uzun vadeli yatırımcıların en büyük kripto parayı topladıklarını gösteriyor.

Kripto para veri sağlayıcısı Glassnode’a göre uzun vadeli yatırımcılar, Bitcoin’in düştüğü ve daha da düşeceği haberleri arasında en büyük kripto parayı toplamaya devam ediyorlar.

Aylar sonra ilk kez pozitife döndü

CoinDesk’in aktardığına göre şirket verileri, 6 ay ya da daha uzun süre kripto para tutanların net alım/satım faaliyetlerini izleyen “Bitcoin ‘hodler’ net pozisyon değişikliği” rakamlarının Ekim ayının sonundan bu yana ilk kez pozitife döndüğünü gösteriyor. Glassnode, uzun vadeli yatırımcıların ellerinde tuttuğu toplam arzın, son birkaç haftadaki artışla 11 milyondan, 11.6 milyona yükseldiğini belirtti.

Bir başka kripto para araştırma ve danışmanlık şirketi olan Delphi Digital’in piyasayı değerlendirdiği günlük yorumda da şu ifadeler kullanıldı:

“Burada gördüğümüz, ‘hodler’ların alıcılar olduğu… BTC tutanların net pozisyonları, uzun vadeli yatırımcıların Bitcoin hakkındaki düşünceleri için güçlü bir göstergedir”

Kaynak: Glassnode
Kaynak: Glassnode

Boğa baskısı fiyata zamanla etki ediyor

Şu anda Bitcoin yatırımcıları piyasaya olumlu bir etki yapsa da bu durum fiyata net şekilde yansımıyor ve keskin bir ralliye dönüşmüyor. Ancak geçmişteki veriler, boğa trendlerinin kalıcı alımlardan sonra gerçekleştiğini gösteriyor. Burada örnek olarak 2018 yılı ve 2019’un başları gösterilebilir. 2018 Bitcoin için olumsuz bir yıldı. Bitcoin uzun süre 5 bin doların altında fiyatlanmıştı. 2019’un 2. çeyreğinden itibaren ise piyasaya boğa modu geri döndü. Haziran ayı sonunda ise Bitcoin fiyatı 13880 dolara çıkmıştı.

Bu çıkıştan sonra ise Bitcoin yine düşüş trendi içinde oldu. Ağustos 2019 ile Mart 2020 arasında Fiyat 13 binden 4 bin dolara kadar düştü. Bu dönemde de ‘hodler’lar en net alıcılardı. Ve bu yatırımcılar coin’lerini Kasım ayında dağıtmaya (satmaya) başladılar.

Dolayısıyla eğer, uzun vadeli yatırımcılar alımlarına devam ederlerse piyasaya bu dönemlerde olduğu gibi güven aşılayıp yükselişi başlatabilirler.

Faiz artışı gelirse satış olabilir

Öte yandan Bitcoin satın alan büyük fonlar, ABD Hazine tahvil getirilerinin yükselmesi durumunda BTC’lerini satabilirler. ABD’nin iki yıllık tahvil getirisi, %0.219 ile 12 ayın en yüksek seviyesine ulaşmış durumda…

10 yıllık tahvil getirisi de, FED’in, beklenilenden daha erken faiz oranı artışı sinyali vermesiyle Çarşamba günü yaklaşık 10 baz puan yükselerek %1.59’a ulaştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl