2008 krizini bilen yazardan Bitcoin ETF yorumu: Artık fiyatlandı

Kripto para yatırımcısı ve "Kripto trader" kitabının da yazarı olan Glen Goodman, Bitcoin'de spot ETF onay beklentilerinin artık fiyatlandığını belirtti. Bloomberg'e konuşan Goodman ayrıca, "Artık herkes bir onay bekliyor. Binance'teki vadeli fonlama rakamlarına bakın. Hepsi köpük seviyelerine geldi" dedi. Ünlü yazar ayrıca Gary Gensler'ın da ne yapacağının hala belli olmadığını belirtti.

bitcoin

“Kripto trader” kitabının yazarı olan ve ayrıca 2008 yılındaki finansal krizi bilerek bir servet kazanan Glen Goodman, spot Bitcoin ETF onaylarının fiyatlandığını ve muhtemel bir kabul kararının ardından Bitcoin’in düşüş yaşayabileceğini söyledi.

“%90 ise fiyatlanmıştır”

ABD medyasından Bloomberg’e konuşan Goodman, kurumun ETF analisti olan James Seyffart’ı da referans gösterdi ve şu ifadeleri kullandı:

“Sizin çalışanınız olan James Seyffart en azından bazı ETF’lerin %90 ihtimalle onaylanacağını söylüyor. Sadece o da değil, birçok analist bunu söylüyor. Bu çok yüksek bir oran ve bence Bitcoin’de artık onay beklentisi fiyatlandı. Bu nedenle karar olumlu olursa bir düşüş gelebilir. Binance gibi borsalardaki vadeli fonlama oranlarına bakın. Hepsi köpük seviyesine geldi. Bu durum, karar olumlu olsa bile, açıklanması durumunda, bazı pozisyonların sert şekilde tasfiye olabileceğini gösteriyor. Karar olumsuz olursa düşüşün nereye kadar gideceğini ise tahmin etmek kolay değil”

“Bilinmeyen faktör Gary Gensler…”

SEC başkanı Gary Gensler’ın sürecin en başından bu yana kripto karşıtı bir politika güttüğünü belirten Goodman, Gensler’ın bu fonlara onay vermek istemediğini ama bu konuda gücünün de sınırlı olduğunu söyledi:

“ETF’ler konusunda çok fazla olumlu haber var. Yılbaşı tatilinde bile ARK Invest çalışanları ile SEC’nin görüşmeler yaptıklarını biliyoruz. Ama burada bilinmeyen faktör Gary Gensler’dır. Başından beri bu fonlara karşı ve çıkıp da ‘Daha çok iş var. Benim daha fazla zamana ihtiyacım var’ deyip, erteleme getirecek bir ret kararı verebilir. Patron o, sadece bir sözüne bakar. Mesela, BitGo CEO’su da, SEC’nin saklama konusunda borsaların varlığından rahatsız olduğunu belirtmişti. Yani her şey olabilir. Her sebep gösterilebilir. Yine de Gary Gensler bu anlamda tek başına bunu göğüsleyebilir mi, bilmiyorum”

“Uzun vadede olumlu olacak”

Tüm bunların bir senayo ve uzun vadede Bitcoin ETF’lerinin olumlu olduğunu da belirten Goodman, tüm varlıklarını satmadığını da söyledi ve şu ifadeleri kullandı:

“Tabii ki tüm varlıklarımı satmadım. Bir kere şunu söylememe izin verin, ben kısa vade için konuşuyorum. Bitcoin, kararın ardından %25 de düşebilir ve sonra yeniden yukarı çıkar. Bitcoin ETF’i, uzun vade için tabii ki çok olumlu… Yapay zeka, merkeziyetsiz sosyal medya, oyun sektörü… Bunların hepsi geliyor. Ama bunların başı, 2024 için, tabii ki Bitcoin spot ETF’idir. Dolayısıya ben tüm varlıklarımı satmadım, sadece düşüşe karşı bazılarını elden çıkardım”

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl