GLMR Coin nedir? Binance’de listelenerek büyük çıkış yapan Moonbeam projesi hakkında bilinmesi gerekenler

Kripto para piyasasında 2020’nin son çeyreğinde Polkadot fırtınası esmişti. Polkadot ekosisteminde yer alan Moonbeam projesi yatırımcılar tarafından ilgiyle takip edildi. Moonbeam’in native token’ı olan GLMR Coin, Binance’de önceki gün listelendi ve büyük yankı uyandırdı. GLMR token hakkında merak edilenleri içeriğimizde derledik.

Kurucusu ve kuruluş yılı: Derek Yoo / 2013
Blok zinciri: Polkadot
Toplam arzı: 1 milyar
Dolaşımdaki arzı: 75 milyon
Piyasa değeri: 1 milyar dolar (13 Ocak 2022)
En düşük fiyat: 437 dolar
En yüksek fiyat: 8.25 dolar
Projenin amacı: Polkadot sisteminde var olarak, Ethereum’da yaşanan sorunlara çözüm getirerek yatırımcıların kendi blok zincirlerinde yer almasını sağlamak.
Kullanım alanları: Blok zincir çözümleri

Moonbeam (GLMR) projesi nedir?

Moonbeam Network, blok zinciri uygulama geliştiricilerine, projelerine ve işletmelerine güvenli ve güvenilir bir kamu blok zinciri altyapısı sağlayan bir platform olan PureStake’in CEO’su Derek Yoo tarafından kuruldu. Erken aşama şirket yönetimi ve operasyonunda uzman olan Stefan Mehlhorn, hem Moonbeam hem de PureStake’in operasyonlardan sorumlu başkanı olarak görev yapıyor. Stefan daha önce diğerleri arasında Samsung Pay, Candibell Inc., LoopPay, Permessa, Thinking Phone Network ile çalıştı.

Moonbeam (GLMR), Polkadot parachain’inde olarak çalışan, EVM (Ethereum Virtual Machin) uyumlu ve substrat tabanlı bir blok zinciridir. Glimmer (GLMR) token’ı bulunanlar, ağın hizmet ve yönetim belirtecidir, kullanıcılar yönetişime katılabilir, işlem ücretlerini ödeyebilir, likidite sağlayarak ödüller kazanabilir veya stake yapabilir.

Moonbeam projesi, Polkadot parachain’inde 17 Aralık’ta aktifleşen yüksek güvenlik ve kullanılabilirlik seviyelerine sahiptir. Moonbeam, yalnızca bir EVM uygulamasından çok daha fazlasıdır. Ethereum’un özelliklerini yansıtan son derece uzmanlaşmış bir parachaindir. Moonbeam platformu, zincir içi yönetişim, stake etme ve zincirler arası entegrasyonlar gibi ek özelliklerle temel Ethereum blok zincirinde yapılan bütün işlemleri gerçekleştirebiliyor.

Moonbeam, ölçeklenebilirlik, zincirler arası entegrasyonlar ve zincir üzeri yönetişim dahil olmak üzere tam Ethereum uyumluluğunu Polkadot’un gücüyle birleştirerek geliştirici deneyimini basitleştirir. Proje, Polkadot parachain ortamında eksiksiz Ethereum uyumluluğu sunar, hızlı büyüyen ve ölçeklenebilir bir Katman 1 zinciri içinde böylece geliştiriciler alıştıkları programlama dillerini ve araçlarını kullanmaya devam edebilirler. Blok bulanlar, cüzdanlar, parachainler ve daha fazlasını içeren Substrate ve Polkadot ekosistemiyle uyumludur ve kullanıcılara iş için doğru araçları ve hizmetleri seçme esnekliği sağlar.

Moonbeam (GLMR) geleceği

Moonbeam, Substrate üzerinde Ethereum benzeri bir ortam sunar. Bu, geliştiricilerin halihazırda kullandıkları araçları ve entegrasyonları kullanarak mevcut akıllı sözleşmelerini kolayca yeniden dağıtmalarını sağlar, ancak aynı zamanda tüm Polkadot para zincirlerinin üzerine inşa edildiği modern Substrate çerçevesinden de faydalanır. Bu özelliklerden dolayı da gelecek vaat ediyor. Moonbeam ağı, Solidity veya Vyper tabanlı akıllı sözleşmelere sahip geliştiricilerin “çoklu zincire geçmelerini” ve Polkadot ekosisteminde faaliyetlerini genişletmelerini mümkün kılar. Polkadot’un blok zinciri, iş yüklerinin yeni bir katmanda sorunsuz bir şekilde paylaşılmasını sağlar.

Moonbeam aracılığıyla geliştiriciler, mevcut Ethereum DApp’lerini Polkadot’a taşıyabilir veya tanıdık Ethereum geliştirme araçlarını kullanarak yeni izinsiz merkezi olmayan uygulamalar (dApp’ler) oluşturabilir. Moonbeam’deki araçlar, dApp’ler zincirler arasında hareket ettirildiğinde minimum değişiklik olmasını sağlar.

GLMR Coin nedir?

GLMR coin, Moonbeam’in kardeş ağı olan Moonriver’da işlevini sürdürebilir. Moonriver ağı Kusama’da çalışmakta ve akıllı sözleşme özellikli parachain’lere sahiptir. Akıllı sözleşmelerin faydaları hızlı ve kolay dağıtıma izin vermesiyle bilinir. Moonbeam’in olarak bilinen native token’ı Glimmer (GLMR), Take Flight adlı özel bir Topluluk Etkinliği aracılığıyla satışa çıktı. Moonbeam topluluk etkinliği sırasında 100.000.000 GLMR (toplam arzın %10’u) dağıtıldı. Yıllık enflasyon oranı %5 olan toplam 1.000.000.000 GLMR token’ı olacak, bu nedenle sınırsız bir token arzı olacak.

GLMR Coin nereden ve nasıl alınır?

Bu içeriğin yayına girdiği 13 Ocak 2022 tarihinde 1 milyar dolar’lık piyasa değerine sahip olan GLMR token, önceki gün Binance’de listelendi ve yüzde 20 binlik artışla 51 dolara kadar yükseldi. Binance dışında KuCoin, Gate.io, Kraken, MEXC gibi kripto para alım satım platformlarında alınıp satılabiliyor.

 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl