Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Globe CEO’su James West: Nasdaq’tan 5 kat hızlıyız

Sorumluluk reddi beyanı

Burada yazılanlar, yatırım tavsiyesi kapsamında değildir. Okuyucular, bu sayfadaki şirket veya hizmetlerle ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdırlar. Uzmancoin.com, bu yazıya konu mal veya hizmetten doğabilecek zarar ya da kayıptan doğrudan veya dolaylı olarak sorumlu değildir.

Yakın zamanda tamamıyla kullanıma açılacak olan kripto türev platformu Globe’un CEO’su James West, sorularımızı yanıtlandırdı.

West ile Globe’u, platformun token’ı GDT’yi ve önemli bir kripto para pazarı olarak Türkiye’yi konuştuk.

Bize biraz kendinizden ve kripto paralarla nasıl tanıştığınızdan bahseder misiniz? Ayrıca Globe’un misyonunu ve hedeflerini nasıl açıklarsınız?

Ben Globe CEO’su James. İngiltere Cambridge’de büyüdüm ve buradaki üniversitede soyut matematik üzerine eğitim aldım (Langlands programı).

Daha sonra Londra’ya taşındım ve istatistik ve otomatik öğrenme üzerine doktora yaptım. 1-2 yıllık sürecin ardından finans dünyasında çalışmak için akademiyi bıraktım. Quant ekibindeki serbest fon üzerine çalışmamdan birkaç yıl sonra ise kripto trade ve piyasa yapıcılığın serbest fon ile ilgili olan her şeyden çok daha büyük fırsatlar içerdiğini fark ettim.

Trader’lar için gereken her şeyin olduğu bir borsa yaratmak için, üniversiteden bir arkadaşımla beraber Globe’u kurduk. Ekibimizin diğer kısmı ise Hindistan, Tayland, Çin, Avrupa ve Güney Amerika gibi birçok bölgeye yayılıyor.

Ekibimizin mühendislik tarafı ise geçmişte bankalar ya da yüksek derecede trade şirketlerinde çalışmış olan borsa mühendisliği tarafından geliyor. Topluluğumuz ise kripto para evreninin ilk günlerine kadar uzanan üyelere sahip…

Globe, VIX vadelileri gibi birçok yeni ürüne öncülük yapan ve GDT adında kendi token’ı olan bir türev borsasıdır. Piyasa aşırı volatil hale geldiği zaman, sürekli vadeliler için hem güvenli hem de daha iyi bir trade sağlıyoruz.

“Nasdaq’tan 5 kat hızlıyız”

Bugün borsa kullanıcılarının karşılaştığı en büyük sorunlardan biri borsaların fiyatlardaki sert hareketler sırasında kilitlenmeleri. Globe, bu anlamda kullanıcılara ne vadediyor?

Borsalar düzenli olarak sizin onlara en çok ihtiyaç duyduğunuz dönemde işlevsiz hale geliyorlar. Sorun yaşıyorlar. Birbirleriyle eşleşen motorlar geleneksel finansın küçük olarak gördüğü sorunlar tarafından bozuluyor. Biz Globe’u, geleneksel finans ve kriptonun birbirleriyle buluşacağı bir geleceğe bakarak, daha fazla ölçeklenme ve kapasite sunmak için kurduk.

Borsayı ihtiyaç duyulduğu anda çalışır halde tutmak için, yüksek frekanslı trade yerleri ve önde gelen geleneksel borsalardan en iyi çözüm odaklı fikirleri aldık. Bunları, trade piyasa verileri saniyede 10 milyon rakamını geçtiği zaman bulut vasıtasıyla gönderme veya dünyanın farklı bölgelerinden hızlı şekilde emir alabilme özellikleri gibi kendi inovasyonlarımızla birleştirdik.

Şu anda kendimizi Nasdaq’tan 5 kat hızlı olma, saniyede 15 milyon civarında mesaj gönderme ve eş zamanlı 100 binden fazla API bağlantısı (Bitmex’in 5 katı) yapabilme kapasitesinde görüyoruz ki bu da bizi bir sonraki boğa koşusunu sorusuz geçirebileceğimiz bir pozisyona sokuyor. İptallerin çalışmadığı ya da tek çeşit emrin kabul edildiği son sefer bizim için hiç de eğlenceli değildi.

“Sıradaki büyük dalga için hazırladığımız önemli birçok ürünümüz var”

Globe, diğer borsalarda görmediğimiz bir volatilite endeksi sunuyor. Önümüzdeki dönemde Globe’de buna benzer daha fazla yenilikçi ürün görebilecek miyiz?

DeFi, bir getiri kaynağı olarak paranın en büyük kullanım alanlarından birinin kilidini açarak gerçekten önemli bir şey yapıyor. Normalde bir bankadan getiri elde ettiğinizde, siz daha hiçbir şey almadan onlar fonun yarısını ceplerler!

Bizim bu getirinin çok daha kolay elde edilmesi ve türev piyasaların DeFi ile zenginleştirilmesi adına oynayacağımız çok önemli bir rol var. Geleceğe baktığımızda, Markowitz’in 1952 yılındaki rüyası olan “Modern portföy teorisi”nin hala çalıştığını görüyoruz. Onun rüyası küresel alfa kilidini herkese açmak ve küresel finansı halklar için daha etkin hale getirip, trader’ların yaptığı trade hacmini artırmaktı.

Bu arada, bir sonraki büyük dalga için hazırladığımız ve üzerinde çalıştığımız önemli birçok ürünümüz de var. İnsanların VIX hakkındaki talepleri, Polkadot opsiyonlarını ya da futbol ligi vadelilerini çok fazla istemeleri ve DeFi getirilerine güvenli ve soğuk saklama sigortasıyla bir tık ile ulaşabilme konusunda heyecanlanmaları bizi mutlu ediyor.

Yine de burada en önemlisi, topluluğumuzun isteklerine her zaman ulaşabilmek ve onların taleplerini karşılayabilmektir.

GDT ve avantajları

Yakın zaman önce Globe, kendi token’ını çıkardı. GDT, kullanıcılara nasıl avantajlar sağlıyor ve bu token’ı platformunuzda nasıl konumlandırıyorsunuz?

GDT tutan kullanıcılar için başta işlem ücretleri indirimleri olmak üzere birçok avantajımız var. Kullanıcılar ne kadar çok token tutarlarsa, indirimleri de o kadar büyük olur ve bu da yüksek frekanslı bir strateji uygularken ücretlerin hızlı şekilde toplanabilmesi konusunda fayda sağlar.

Kullanıcılar, stake ödülleri ve daha fazlası için lansman sonrası ek yardımcı programı bekleyebilirler. Token ayrıca ‘satın al ve yak’ (BNB-buy and burn) tarzı bir mekanik ile çalışıyor.

“Kullanıcı fonlarını sigortalı bir şekilde soğuk cüzdanlarda tutuyoruz”

Biraz da Globe’nin güvenliğinden söz edelim. Birçok kullanıcının endişe ettiği konulardan biri de varlıklarının hack’lenme ihtimali. Globe, bunun için nasıl önlemler alıyor?

Kullanıcılarımızın fonları güvenli ve sigortalı bir şekilde soğuk saklama cüzdanlarında tutuyoruz. Şirket ekibine ne olursa olsun kullanıcı fonlarının korunabilmesi için kurumsal bir fon sağlayıcı ile birlikte çalışıyoruz. Ayrıca GDT token satışlarımızdan elde ettiğimiz bir sigorta fonumuz da mevcut. Bu fonu, satılmamış token arzı ve borsadaki işlemlerden elde ettiğimiz gelir ile güçlendirdik.

GDT tutanlar ve staking yapanları ödüllendirmek için fazladan bir sigorta fonu teşvik paketi de olacak.

Regülatörlerin gözü, her zamankinden daha fazla kripto para piyasalarının üzerinde. Borsanızın regülasyonlarla uyumu nasıl?

Dünyanın birçok bölgesinde borsamızın regülasyonlara uyumlu hale gelebilmesi için önemli hukuk firmalarıyla çalışıyoruz.

“Türk kripto para ekosisteminin gidecek çok yolu var”

Türkiye’de kripto para sektörü etkileyici bir hızla büyüyor. Sizin bu açıdan Türkiye gözlemleriniz nelerdir?

Türkiye bizim odaklandığımız ülkeler arasında en hızlı büyüyen kripto para ülkelerinden bir tanesi… Bence Türk kripto ekosisteminin büyüme anlamında daha gideceği çok yol var, özellikle de kripto para eğitimi olarak… Şu anda spot işlem piyasası Türkiye’de çok popüler diye düşünüyorum ancak biz bu topluluğa opsiyon kontrat işlemlerinin de önemini göstermek ve bu çok güçlü araçların portföylerin genişletilmesi için nasıl en iyi şekilde kullanılabileceğini göstermek istiyoruz.

“En tanınmış borsalardan biri olma amacındayız”

2021 ve sonrası için ana hedefleriniz nelerdir?

Tabii ki büyük heyecanla beklediğimiz borsa açılışımız bizim için büyük bir kilometre taşının geride bırakılması demek olacak. Ancak bu aynı zamanda heyecan verici bir yolculuğun da başlangıcı anlamına geliyor.

Borsamıza, birçok heyecan verici türev kontratından GDT token staking’ine ve yolumuzda hızla ilerlemek ve dünyanın her tarafından kullanıcı çekmek için birçok yeni özellik getirmeyi planlıyoruz. Bu evrendeki en tanınmış borsalardan biri olmak amacındayız ve bunun gerçekleşmesi için de doğru yolda olduğumuza inanıyoruz.

“Lider piyasa yapıcılarından yatırım aldık”

Bir borsayı borsa yapan iki şey şüphesiz hız ve likiditedir. Globe’nin bu konularda iddialı olduğunu söyleyebilir misiniz?

Piyasa yapıcılar, lansman olduktan sonra bizi en likit borsalardan biri yapacak. Platformumuzda maksimum seviyede kullanıcı işlemini karşılayabilmek adına endüstrinin lider piyasa yapıcılarından yatırım aldık ve bazılarıyla da ortaklık kurduk. API’miz özel olarak tasarlandı ve kullanıcılarımız harika bir altyapısı olan bir borsada işlem yapacaklar.

https://globedx.com/ adresine giderek üye olabilir ve Mayıs ayı ortasından itibaren açılacak borsamızda işlem yapabilirsiniz.

Daha Fazlasını Okuyun