Goldman Sachs’tan hisselerde 750 milyar dolarlık satış tahmini

ABD'li bankacılık devi Goldman Sachs'ın analisti Cormac Conner, düzenli yatırımcıların hisse senetlerini büyük ölçüde elden çıkarmaya hazırlandığını bildirdi. Conner, ABD hanehalkının bu yıl net 750 milyar dolarlık hisse senedi satıcısı olacağını öngördü.

CNBC’nin haberine göre, Goldman Sachs analisti Cormac Conner, çarşamba günü bir not yayımladı. ABD hane halkında bu yıl 750 milyar dolarlık hisse senedi satışı öngören analist, bu yatırımcıların hisse senedi yerine paralarını kredi ve para piyasası varlıklarına yatıracaklarını söyledi.

Conner, bu yıl şimdiye kadar ABD hisse senedi yatırım fonları ile ETF’lerinden 51 milyar dolar çekildiğini, para piyasası fonlarına 282 milyar dolar yatırıldığını ve ABD tahvil fonlarına 137 milyar dolar aktığını kaydetti.

“TINA dönemi sona erdi, alternatifler var”

Analist, piyasa getirilerinin mevcut seviyesinin, “TINA (Alternatif Yok) döneminin sona erdiğini ve artık hisse senetlerine makul alternatifler (TARA) olduğunu açıkça gösterdiğini” yazdı. Hisse senedi talebi 2022’de keskin bir şekilde yükselen faiz oranlarının ortasında dirençli kalmıştı.

Connor da para piyasası ve tahvil fonlarına yönelik yılbaşından bu yana görülen akışın, hanehalkının hisse senetlerinden uzaklaşarak alternatiflere yöneldiğini gösterdiğine inandıklarını bildirdi.

Şirket, 750 milyar dolarlık rakamı, 1980’den bu yana altı aylık aralıklarla hanehalklarının hisse senetlerine olan talebi, kişisel tasarruf oranı ve 10 yıllık Hazine getirisini karşılaştırmalı şekilde tahmin ederek belirledi.

“En kötü senaryoda satışlar 1,1 trilyon doları aşabilir”

Conner notunda “Bu hanehalkı talep serilerinden hangisini kullanırsak kullanalım, hanehalkı öz sermaye talebi tasarruf oranı yükseldiğinde artma ve 10 yıllık faizler düştüğünde azalma eğilimindedir.” dedi.

En kötü senaryoda, hanehalkı satışlarının 1,1 trilyon doları aşabileceğinin de altı çizildi.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl