Goldman Sachs analisti: ABD Haziran başı ödeme yapamaz hale gelebilir

ABD'deki borç limiti tartışmaları büyük pazarlıklara konu olurken, dev yatırım bankası Goldman Sachs'ın bir analistinden önemli bir yorum geldi. Bankanın baş ekonomisti Alec Phillips, "Bizim bu anlamda belirlediğimiz son gon, 8-9 Haziran gibi görünüyor" dedi.

goldman-sachs

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’ın haftalardır uyardığı ve 1 Haziran’ı son gün olarak gösterdiği borç limiti konusunda Goldman Sachs’tan da önemli bir değerlendirme geldi. Bankanın baş ekonomisti olan Alec Phillips, Bloomberg’e yaptığı yorumda, “Son gün 8-9 Haziran gibi olabilir. Yani Yellen’ın gösterdiği tarihten yaklaşık 1 hafta sonra…” dedi.

“Son dakikaya kadar beklemek doğru değil”

Yaptığı değerlendirmede Kongre’nin borç limitini kısa bir süre içinde artırmak zorunda kalacağını dile getiren analist şu ifadeleri kullandı:

“Gerçek şu ki, Kongre bir yerde bu kararı vermek zorunda kalacak. Yakın bir zaman içinde bunu yapmaları gerekecek. Dolayısıyla son dakikaya kadar beklemek gerekli olmayabilir. Zaten bu doğru da değil”

Bilindiği üzere Demokratlar ve Cumhuriyetçiler bir süredir, 31.4 trilyon dolarlık borç limitinin artırılması konusunda yoğun pazarlıklar yapıyorlar. Uzmanlar borç limitinin kesinlikle artırılacağını ancak iki tarafın da bu süreçte birbirlerinden bazı tavizler almaya çalıştıklarını belirtiyor.

Son olarak Biden, Japonya’da konuyla ilgili bir açıklamada bulunmuş ve elinden geleni yaptığını ancak içinde kripto trader’larını ve vergiden kaçınan zenginleri koruyan maddeler olan bir planı kabul edemeyeceğini söylemişti.

Cumhuriyetçi taraf adına görüşmelere Kongre üyesi Kevin McCarthy liderlik ediyor. Cuma günkü görüşmeler tıkanmış ve Cumhuriyetçi temsilciler toplantıyı terk etmişlerdi. Taraflar, toplantılarına bugün de devam edecek.

Son iddialar ise ABD Hazinesi’nde yaklaşık 57 milyar dolarlık nakit kaldığı yönünde…

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl