Goldman Sachs: Çoğu altcoin, son zirvelerini göremeyecek

Goldman Sachs'in küresel yatırım araştırma sorumlusu Steve Strongin, geçtiğimiz Pazartesi günü kripto paralara ilişkin bir şirket içi not paylaştı.

Goldman Sachs’ın küresel yatırım araştırma sorumlusu Steve Strongin, geçtiğimiz Pazartesi günü çoğu kripto para biriminin büyük olasılıkla sıfıra ineeğini öne süren bir şirket içi not paylaştı. Kripto para meraklılarının çoğu muhtemelen buna itiraz etmeyecek. Bununla birlikte, Strongin iddialarına çoğu kripto para biriminin bir daha asla yükselmeyeceğini söyleyerek devam etti.

Strongin’in değerlendirmeleri şöyleydi:

“İnsanlar kripto para birimlerini hepsi hayatta kalacak ya da değerlerini koruyacakmış gibi alıyor. Farklı kripto para birimleri arasındaki yüksek korelasyon beni endişelendiriyor. Rasyonel piyasaların aksine yeni para birimleri, eski para birimlerinin değerini düşürmüyor, hepsi tek bir varlık sınıfı gibi hareket ediyor gibi görünüyor. Muhtemelen içsel değer eksikliği yüzünden hayatta kalamayacak olan para birimleri büyük olasılıkla sıfıra düşecek.”

Strongin, notun ilerleyen satırlarında Bitcoin patlamasını 1990’lı yılların dotcom balonuna benzetti; burada Amazon ve Google gibi birkaç şirketin büyümesine de dikkat çekti.

‘Çoğu son zirvelerini göremeyecek’

Goldman Sachs’ın küresel araştırma sorumlusu, birçok altcoin’in geçtiğimiz Ocak ayındaki fiyat seviyelerine bile ulaşamayacağını tahmin ediyor:

“Peki, bugünkü kripto para birimlerinden herhangi biri Amazon veya Google mı olacak yoksa şu an tarihten silinen arama motorlarının birçoğu gibi yok mu olacaklar? Yalnızca spekülatif bir balon içindeyiz diye, mevcut fiyatların hayatta kalan bir avuç kripto para için artmayacağı anlamına gelmiyor. Aynı zamanda, muhtemelen hepsi değilse de çoğu bir daha asla son zirvelerini göremeyecekler.”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl