Goldman Sachs CEO’su: Fed’in faiz artırımı varlık fiyatlarını etkileyecek

Finans dünyası gelecek hafta yapılacak olan ve faiz oranlarının belirleneceği ABD Merkez Bankası toplantısını beklerken, dev yatırım bankası Goldman Sachs'ın CEO'su David Solomon'dan şaşırtacak derecede basitlikte bir yorum geldi. Solomon, Fed'in faiz yükseltmesinin varlık fiyatlarını etkileyeceğini söyledi.

david

Dün NFT’ler ve gerçek varlıkların token’laştırılması konusunda araştırma yaptığını açıklayan küresel yatırım bankası Goldman Sachs’ın CEO’sundan ilginç bir değerlendirme geldi. Banka CEO’su David Solomon, Fed’in gelecek hadta faiz artırımına gitmesinin varlık fiyatlarını etkileyeceğini belirtti.

Solomon’un açıklamasında başka hiçbir detay vermemesi dikkat çekerken, özellikle sosyal medyada Solomon’un yorumunun çok basit ve kendisine yakışmadığı yönünde tepkiler yer aldı. Goldman CEO’su ayrıca ABD ekonomisinin şu anda temelde güçlü olduğunu ancak, ABD-Çin ilişkilerindeki gerilimlerin küresel büyüme önünde engel oluşturduğunu da söyledi.

Bilindiği üzere gelecek hafta ABD Merkez Bankası (Fed) faiz oranları hakkında karar verecek. 3-4 Mayıs tarihlerinde yapılacak toplantıların ardından kararlar açıklanacak. Beklentiler, kurumun 50 baz puan faiz artırması yönünde… Bazı uzmanlar faiz artırımının 75 baz puan da oalbileceğini belirtiyor.

Fed’in özellikle 75 baz puan artırıma gitmesi, son dönemde yükselişe geçen ABD dolarının gücünü daha da artırabilir ve altın, gümüş gibi değerli metaller ile hisse senetleri ve kripto paralar gibi risk varlıklarında düşüşler görülebilir.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl