Goldman Sachs’tan DeFi ve blok zinciri odaklı ETF başvurusu

Kripto paralar konusundaki adımlarıyla önplâna çıkan ve birkaç hafta önce Galaxy Digital şirketiyle birlikte Bitcoin vadeli işlemlerine başlayan ABD'nin ünlü yatırım bankası Goldman Sachs, şimdi de DeFi ve blok zinciri ETF’i için başvuruda bulundu.

ABD’nin en büyük yatırım bankalarından biri olan Goldman Sachs, halka açık olan şirketlerin merkeziyetsiz finans ile blok zinciri endüstrisine yatırım yapmalarını sağlayacak olan bir borsa yatırım fonu (ETF) için ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) başvuruda bulundu.

SEC’ye sunulan dosyada fonun, en az yüzde 80’lik bölümüyle blok zinciri teknolojisi ve finansın dijitalleşmesi yönünde ilerleyen şirketlere yatırım yapacağı ve büyük oranda Solactive Merkeziyetsiz Finans ve Blok Zinciri Endeks’ine uyan yatırım rakamları sunacağı belirtildi. Kripto para birimleri ve blok zinciri ile ilgili endeksleri bulunan Solactive’in bu endeksinin bileşenleri ise şu an için bilinmiyor.

Finans hizmetlerinin dijital dönüşümü…

Dosyada ayrıca Goldman Sachs’ın “DeFi” terimi için “Finansın dijitalleşmesi” açıklamasını kullanması ve “ödemelerin desteklenmesi ve yerine ulaşması, borç verme, sigorta gibi geleneksel finans hizmetlerinin dijital dönüşümü” tanımlamasının yapılması da dikkat çekiyor.

Yatırım bankasının, ETF için seçeceği piyasalar; Avustralya, Kanada, Fransa, Almanya, Hong Kong, Japonya, Güney Kore, İsviçre, Hollanda, Birleşik Krallık ve ABD’den olacak.

İlk DeFi ETF başvurusu

Bilindiği üzere SEC’nin masasında şu an birçok ETF talebi bulunuyor ve kurum bunların hiçbirini şu ana kadar kabul etmedi ancak bir ret kararı da vermedi. Bitcoin için ETF başvurusunda bulunan VanEck ve WisdomTree aynı zamanda Ethereum ETF’i için de onay bekliyor. Goldman Sachs’ın başvurusu ise ilk DeFi bağlantılı ETF başvurusu olma özelliğini taşıyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl