Goldman Sachs departmanı rekor kırdı: ABD’li şirketler alım yapıyor

Tüm dünyada varlık fiyatları ciddi şekilde düşerken, Goldman Sachs'ın kurumsal müşterileri için alım yapan departmanı en yoğun günlerinden ikisini Cuma ile Pazartesi yaşadı. ABD'nin en büyük şirketlerini kapsayan endeks olan S&P 500'ün %2.9 düştüğü günlerde birçok serbest yatırım fonu hisse senetlerinden çıkış yaparken, Goldman müşterileri ise bunu çok ciddi bir geri alım fırsatı olarak gördüler.

Tüm dünyada varlık fiyatları sert şekilde düşerken ve birçok serbest yatırım fonu yatırımlarından hızlıca çıkış yaparken, Amerika’nın önemli kurumsal şirketleri ise agresif şekilde ciddi alımlar yapıyor.

Bloomberg’in haberine göre, yatırım bankası devi Goldman Sachs’ın kurumsal müşteriler için alım yapan departmanı, Cuma günü geçen senenin günlük ortalamasının 2.8 katı, Pazartesi günü ise 3 katı hacim yakaladı. Her iki gündeki seansların, Goldman Sachs için bu senenin de rekorları olduğu belirtildi.

“Şirketlerin alım fırsatı görmesi güven veriyor”

Kurumsal şirketlerin tüm dünyada bu kadar fiyat düşüşü olduğu bir dönemde beklemek ya da satış yapmak yerine alım tercih etmelerinin önemine değinen EP Wealth Advisors portföy stratejisi yöneticisi Adam Phillips şu yorumu yaptı:

“Son satışları birçok şirketin alım fırsatı olarak görmeleri, ciddi bir güven seviyesi sağlıyor. Aynı alım yapma eğiliminin yılın ikinci yarısında olup olmayacağını merak ediyorum”

“Hisse geri alımları 1 trilyon dolar olabilir”

ABD’nin en büyük şirketleri hisse geri alımlarına devam edecekler gibi gözüküyorlar. Büyük firmalar Ocak ayından bu yana toplamda 709 milyar dolara varan geri alım hamleleri için açıklamalar yapıyorlardı. Goldman Sachs’ın varlık stratejisti David Kostin ise bu rakamın 1 trilyon dolarlık rekor seviyeye ulaşmasını düşündüğünü söyledi.

Cuma ve Pazartesi günleri kırılan rekorların ardından ise Goldman Sachs, kısa vade için de bir uyarı yaptı ve ikinci çeyrek kazanç rapor dönemlerinin yaklaştığı bir zamanda Salı günü ise geri alım hacimlerinin %35 düştüğünü belirtti.

Şirketlerin hisse geri alımları, satış baskısının kartopu etkisi yaratmasını engellemiş gibi gözükürken, S&P 500’ün, en çok geri alım yapılan 100 hisse senedini takip eden “geri alım endeksi” de yılbaşından bu yana %16.5 düşmüş durumda…

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl