Goldman Sachs: Sene başından bu yana en iyi performans Bitcoin’den

2023 yılına 17 bin doların altında giren Bitcoin yükselişini sürdürürken, Goldman Sachs raporunda da senenin en iyi performans gösteren varlığı olarak yerini aldı.

goldman-sachs

Dünyanın en büyük yatırım bankalarından biri olan ABD’li Goldman Sachs, Bitcoin’i senenin en çok getiri sağlayan yatırım aracı olarak gösterdi. Bankanın paylaştığı verilerde Bitcoin sene başından bu yana %51’lik getiriyle birinci sırada yer alıyor. Bilgi teknolojileri %16 ve iletişim hizmetleri sektörüyle Nasdaq 100 de %15 ile en büyük kripto paranın arkasından geliyor.

Geçen sene mart ayından bu yana ilk kez bugün 2000 doları aşan altındaki getirinin sadece %4 olması da dikkat çekiyor.

“Fed faiz artırımı yapmayacak”

Öte yandan banka bugün müşterilerine gönderdiği bir değerlendirme notunda, Fed’in çarşamba günü bir faiz artırımında bulunmayacağını öngördüğünü yazdı.

Banka ekonomisti David Mericle raporunda şu ifadeleri kullandı:

“Politika yapıcılar finansal sistemi ayağa kaldırmak için agresif bir şekilde hareket ettiler ancak piyasalar küçük ve orta ölçekli bankaların bu adımlardan yararlanabileceği konusunda çok da ikna olmadı. Çarşamba günkü toplantıdan faiz artışı kararı çıkmasını beklemiyoruz”

Sonraki 3 ay artışlara devam

Raporda ayrıca çeyrek puanlık bir artış ile gelecekteki enflasyon rakamları arasındaki bağlantının çok küçük olduğu ve Fed’in bu sayede ilerideki dönemde yeniden harekete geçebileceği de kaydedildi. Banka, Fed’in mayıs, haziran ve temmuzda 25 baz puan artış yapabileceğini düşündüğünü de raporunda belirtti.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl