Goldman Sachs’tan 2023 öngörüsü: Mayıs’tan sonra yükseliş gelebilir

Dünyanın en önemli finans kuruluşlarından biri olan Goldman Sachs, 2023 yılı öngörüsünü belirttiği bir rapor yayımladı. Raporun başlığında "Daha az acı olacak ama kazanç olmayacak" başlığı atılırken, S&P 500 için ise daha net yorumlar yapıldı ve endeksin, Fed'in Mayıs ayında bitecek olan sıkılaştırma politikasından sonra yükselebileceği ifade edildi.

ABD ve dünyanın en büyük yatırım bankalarından biri olan Goldman Sachs, 2023 yılı finansal öngörüsüyle ilgili Kasım ayında yayımladığı raporlarına bir yenisini ekledi ve S&P 500’de 2022’ye göre daha iyi bir yıl beklediğini ama yükselişlerin de daha çok Mayıs ayından sonra gelebileceğini yazdı.

Kurumun stratejistlerinin hazırladığı raporda ABD’deki büyümeyle beraber S&P 500 içindeki şirketlerinde de benzer oranda bir büyüme yakalayacağı ancak bunun hisse senetlerine büyük farkla yansımasının beklenmediği dile getirildi.

Bu yıl yaşanan yüzde 17’lik düşüşün ardından 2023’ün çok daha yumuşak geçmesinin beklendiği ancak yine de büyük yükselişler beklenmemesi gerektiği paylaşıldı.

“Daha az acı ama kazanç yok”

Raporun başlığında ise “2023’e daha az acı olacak ama kazanç yok” başlığının atılması dikkat çekerken, “Stratejistlerimiz önümüzdeki 3 ayda S&P 500’ün %9 daha düşmesini beklemekte ancak Fed’in Mayıs ayında sonlandıracağı parasal daralma adımlarının ardından bir sıçrama gelecektir” denildi.

“Sağlık, yarı iletken, enerji ve hizmet sektörü…”

Geçtiğimiz sene Fed’in başlattığı faiz artırım adımlarının, ABD’li firmaların sermaye bulma masraflarını daha da artırdığı belirtilen raporda, “Bu durum özellikle hisse senetlerinde büyük düşüşler yaşanmasına sebep oldu. Stratejistlerimiz bu dönemde faiz oranlarının değişimlerine karşı dayanıklı olan hisselere yatırım yapılmasını önermektedir. Bunlar sağlık ve enerji sektörleri olabilir. Ayrıca geçmişte enflasyonun yğksek olduğu ve düşmeye başladığı dönemlerde iyi performans gösteren medikal ekipman, yarı iletken ve hizmet sektörü de 2023 yılında yeni fırsatlar doğurabilir” ifadeleri kullanıldı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl