Goldman Sachs eski CEO’su: Her şey basın toplantısında belli olacak

Dünyanın en büyük yatırım bankalarından Goldman Sachs'ın eski CEO'su ve 2008 krizi sonrası yaptığı açıklamalarla hafızalarda yer eden Lloyd Blankfein, Fed'in bugünkü faiz kararıyla ilgili "Ben olsam faiz artırmazdım" dedi.

Dünya finans piyasaları bu akşam Fed’in vereceği faiz kararını heyecanla beklerken, konu hakkında önemli bir yorum da Goldman Sachs’ın dünyaca ünlü eski CEO’su Lloyd Blankfein’den geldi.

ABD medyasından CNBC’nin yayınına katılan Lloyd Blankfein, Fed’in faiz kararı hakkında konuştu ve şunları söyledi:

“Ben olsam faiz artırmazdım ve bence artırmayacaklar. Aslında burada her şey basın toplantısında söylenecek sözlerle ortaya çıkacak. Şahin bir duraksama ile güvercin bir 25 baz puan artış arasında hiçbir fark yok. Karardan sonra yapılacak basın toplantısı çok daha önemli…”

“2008 ile aynı değil…”

2008 kriziyle bu bankacılık krizinin kıyaslanmasını da doğru bulmadığını belirten Blankfein şu ifadeleri kullandı:

“İki kriz arasında büyük fark var. Şu anda bankacılık sistemi eskisine göre çok daha iyi durumda. Çok daha güçlü sermayeler var bankalarda… Ancak şu an durumun daha sağlam olması, bizim endişelenmememiz gerektiği anlamına gelmiyor”

“Tanırı’nın işini yapıyoruz” demişti

Hatırlanacağı üzere Lloyd Blankfein, 2008 krizinin ardından verdiği bir röportajda “Bankalar Tanrı’nın işini yapıyor” demişti. Bu sözlerinden ötürü tepki alan Blankfein, yıllar sonra gerçekleşen Wall Street isyanında da yorumunu savunmuş ve “Bu bankalar insanları fakirlikten kurtardı” ifadesini kullanmıştı.

2008’dek sorumluluğu kabul etmişti

Goldman Sachs, 2016 yılında da Lloyd Blankfein’in CEO olduğu dönemde ABD Adalet Bakanlığı’nın verdiği kararla 2008 yılındaki bazı adımlarından ötürü 5.1 milyar dolar ödemeye mahkum edilmişti.

ABD medyası o dönem cezayla ilgili olarak “Goldman Sachs müşterilerini ve yatırımcılarını dolandırdığını kabul etti” başlıklarını atmıştı.

Blankfein, 2006 yılında başladığı Goldman Sachs CEO’luğunu 2018 yılında bırakmıştı. Eski CEO, bankanın yönetim kurulu başkanı koltuğunda oturuyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl