Goldman Sachs yöneticisi: Kripto paralar, altın değil, bakırın yerine geçer

Son dönemde kripto paralar konusunda olumlu adımlar atan ABD’nin dev yatırım bankası Goldman Sachs’tan ilginç bir değerlendirme geldi. Şirketin emtia araştırma yöneticisi olan Jeff Currie, kripto paraları dijital altına değil, bakıra benzetti.

“Bir şeye benzeyecekse bu bakır olur”

Goldman Sachs yöneticisi Jeff Currie, dün CNBC’ye verdiği röportajda kripto paraların yüksek volatiliteden ötürü ciddi riskler barındırdığını ve bu yüzden enflasyona karşı güvenli liman olarak görülen altın gibi varlıklara benzetilemeyeceklerini söyledi:

“Dijital paralar, altının yerine geçebilecek varlıklar değiller. Eğer bir şeyin yerine geçeceklerse bu bakır olur. Çünkü bakır çok daha risk barındıran bir ürün. Bitcoin de, altında yatan ödeme yapısından ötürü iş döngüsüne bağlı olarak hareket ediyor. Bu yüzden enflasyon dönemlerinde alınan riskli varlıklara daha iyi bir örnektir”

“Altın ‘kötü enflasyon’a karşı koruma…”

Curie ayrıca bakır ve petrol gibi varlıklar, talebe göre oluşan ‘iyi enflasyon’a karşı koruma araçları olurken, altın ise arzın değişimi sonucu oluşan ‘kötü enflasyon’a karşı bir koruma aracı durumunda…

Bitcoin yaklaşık 3 haftalık sürede çok ciddi bir düşüş yaşamış ve yüzde 50’lik geri çekilmeyle 60 bin dolar seviyesinden 30 bin dolara gelerek hala çok sert volatiliteye sahip olduğunu bir kez daha göstermişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl