Golem (GNT) projesi nedir ve neyi amaçlar? – Yeni başlayanlar için rehber

2016 yılının son aylarında piyasaya sürülen Golem coin nedir? Projesiyle dikkatleri üzerine çeken Golem'le ilgili detaylar.

Gözünü teknolojik gelişmelere dikmiş olan insanlar süper bilgisayarların şu an ne kadar popüler olduğunu fark etmiştir. Bu makineler şirketlerin ve araştırmacıların işlerini aylarca tamamlamakla uğraşıyor. Süper bilgisayar kurmak çok masraflı, çünkü en başta satın alınması gereken çok fazla yazılım var. Dahası mühendisler bu parçaları bir arada tutabilecek ve onları bir ünitede işletebilecek bir işletim sistemi oluşturmalılar.

İşte burada Golem devreye giriyor. Belirli bir yerleşkede bulunan yeni bir süper bilgisayar üretmek yerine Golem, evrensel ve açık kaynaklı merkezi olmayan bir süper bilgisayar ağı tasarladı. Dünyadaki herkes, tamamlamak istedikleri görevler için bu bilgisayar kaynaklarına erişebilecek. Bu çok farklı bir yaklaşım fakat merkezi olmayan rotayı ele geçirmenin çok fazla yararı var.

Dünyanın dört bir yanındaki kullanıcılar, Golem’in süper bilgisayarına katkıda bulunabilecek

Dahası merkezi olmayan yeni süper bilgisayarlar tamamen yeni bir tarzda üretilecek. Belirli bir yerde herhangi bir donanım bulunmadığından, dünyanın dört bir yanındaki kullanıcılar Golem’in bilgi işlem kapasitesine katkıda bulanabilirler. Projenin ana hedefi, tüm dünyada kullanılmayan CPU-GPU gücünü bir ağda birleştirmek ve yüksek hesaplama gerektiren işleri çok hızlı bir şekilde yapabilecek bir süper bilgisayar geliştirmek.

Golem projesini belirli amaçlar için kullanma kabiliyeti, vurgulanması gereken bir diğer önemli unsurdur. Projenin merkezi olmayan doğası ,birinin düşünebileceğinden çok daha farklı bir şekilde çalışıyor. Sistem zaten CGI oluşturma ve makine öğrenimi gibi çok çeşitli görevleri tamamlayabiliyor. Bu tür kullanım durumlarının bu proje için özel olarak geliştirilip geliştirilmeyeceği tamamen farklı bir konu.

Katkıda bulunan kullanıcılar, GNT ile ödüllendirilecek

Golem projesiyle bilgi işlem kaynaklarını paylaşan kullanıcılar, GNT ile ödüllendirilecek. Şimdi paranın piyasa değeri 0.96 dolar. Ancak önümüzdeki sene taleplere göre değişiklik gösterecektir. Sağlayıcılar ve istekte bulunanlar arasındaki bütün işlemler Ethereum zinciri kullanımıyla çözülür.

Şimdi Golem takımı bu merkezi olmayan süper bilgisayarın ilk iterasyonunu açıklamaya hazırlanıyor. Brass Golem sürümü 2018 yılının başına doğru planlanıyor. Bu yılın ilerleyen dönemlerinde GPU desteği ve ana ticari yazılım ile entegrasyon özelliği eklenecek. Birçok şey geliştirildi ve uygulandı. Şimdiye kadar Golem projesi çok güzel şekillendirildi.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl