Google tutturamadığı hedefler için kriptoyu sebep gösterdi

Dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan Google, dün açıklanan kazanç raporunda istediği gibi gelmeyen hedefler konusunda kripto para da dahil birçok alandaki reklamların azalmasını sebep gösterdi.

Çatı şirketi Alphabet gibi 3. çeyrek kazanç beklentilerini karşılayamayan Google, bu durumla alakalı olarak özellikle Youtube ve arama motorundaki azalan reklam gelirlerini gösterdi. Youtube’un reklam gelirleri %2’lik düşüş yaşarken, tüm çeyrek boyunca 7.07 milyar dolar oldu. Beklentiler ise gelirlerin yüzde 3 oranında artmasıydı.

Google’ın başkan yardımcısı ve gelirlerden sorumlu yöneticisi olan Philipp Schindler yaptığı açıklamada son dönemde reklam gelirlerinin düşüşlerine dikkat çekerek şu ifadeleri kullandı:

“Bazı alanlarda reklamlarda geri çekilmeler gördük. Finansal hizmetler, sigorta sektörü, krediler, mortgage ve kripto ile onun alt katehorilerindeki arama motoru ile Youtube reklamları azaldı. Bu çekilmeler 3. çeyrekte daha da arttı”

Google’ın özellikle bulut teknolojisi konusunda kripto paraları bir büyüme fırsatı olarak gördüğü biliniyor. Hatırlanacağı üzere kısa süre önce Google Cloud şirketi, bulut hizmetlerinde kripto paralarla ödeme yapabilmesi için Coinbase borsasıyla ortaklık kurmuştu.

Google’ın çatı şirketi olan Alphabet’in dün açıklanan çeyrek rakamlarında hisse başına elde edilen kazanç 1.06 dolar oldu. Beklentiler ise 1.25 dolardı. 70.66 milyar dolar olarak beklenen toplam kazanç ise 69.08 milyar dolar olarak açıklanmıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl