Google’dan Digital Currency Group’a dev yatırım: 10 milyar dolar değere ulaştı!

Dünyanın en büyük dijital yatırım firması olan ve yönetimi altında 50 milyar dolardan fazla kripto para fonu bulunan Grayscale'in ana şirketi Digital Currency Group, tam 700 milyon dolarlık yatırım aldı. Yatırım yapan şirketlerin arasında Google ve Softbank da yer alıyor.

Birçok kurumsal firmanın Bitcoin’e açılmak için GBTC hisselerini aldığı Grayscale’in ana şirketi Digital Currency Group, Google’ın Capital G adlı girişim sermayesi şirketi ve Japonya merkezli çok uluslu teknoloji şirketi SoftBank’ın da içinde yer aldığı bir grup şirket tarafından, ikincil piyasada toplamda 700 milyon dolara varan özel yatırım aldı.

10 milyar dolara ulaştı

6 sene önce kurulan ve birçok alt şirkete sahip olan DCG’nin piyasa değeri şu ana kadar sadece 25 milyon dolarlık yatırım alması sebebiyle sorgulanıyordu. Yatırımın ardından şirketin piyasa değeriyse tam 10 milyar dolara ulaştı. Grayscale’in özellikle kurumsal şirketlere sattığı GBTC hisselerini bir ETF’e çevirmek için ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) başvurduğu biliniyor.

“Önümüzdeki on yıllarda bizle beraber olacak yatırımcılar arıyoruz”

Anlaşmanın ardından Amerikan medyasından CNBC’ye konuşan DCG kurucusu Barry Silbert, uzun dönemli yatırımcılar aradıklarını belirtti ve şu ifadeleri kullandı:

“Bu endüstriye yatırım yapmak isteyenler için sektördeki en iyi aracı kurum biziz. Bu yolda, on yıllarca bizle yürüyecek olan yatırımcılarla birlikte ilerlemek istiyoruz ve bu tarz yatırımcılar arıyoruz. Capital G şirketi veri uzmanlığını, Softbank da küresel tecrübesini bize getirdiler. Girişim sermayesi şirketleri artık Bitcoin dışında kalan dijital varlık yatırımlarıyla ilgileniyor.”

“Halka açılma konusunda üzerimizde baskı yok”

Bir özel şirket olarak yollarıan devam etme konusunda üzerlerinde baskı olmadığını söyleyen Silbert şu ifadeleri kullandı:

“Şirketlerin çoğunun halka arz olması ya da bunun için acele etmesinin sebebi, likidite problemi yaşamaları… Bizde böyle bir durum söz konusu değil. Yatırım toplamak gibi bir baskı içinde değliz. Burasını bir özel firma olarak büyütme konusunda mutluyum”

Capital G’nin kurucusu ve ortağı David Lawee de, yatırımı kripto paranın finansal hizmetlerinde potansiyel bir kazananı desteklemenin başka bir yolu olarak gördüklerini söyledi. Capital G; Lyft, Airbnb, Robinhood ve Snapchat gibi firmalara da yatırım yapmıştı.

Lawee ayrıca, kripto para evreninin ilerleyişinin, “dot com” zamanından daha hızlı ilerlediğini ve bu durumun da şirketlerin bu endüstriye alışma sürelerini kısalttığını belirtti.

FTX’ten sonra ikinci en büyük yatırım

Öte yandan DCG’nin aldığı 700 milyon dolarlık bu yatırım, kripto para endüstrisindeki en büyük ikinci yatırım konumunda… Hatırlanacağı üzere Temmuz ayında FTX borsasının Amerika’daki kolu da 900 milyon dolarlık yatırım almış ve bu alanda ilk sıraya oturmuştu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl