Google’ın çatı şirketi Alphabet’ten blok zinciri şirketlerine 1.5 milyar $ yatırım

ABD merkezli teknoloji devi Alphabet, halka arz olmuş şirketler arasında blok zinciri firmalarına en çok yatırım yapan kurum oldu. Son veriler, Alphabet'in Eylül 2021 ile Haziran 2022 arasında bu alanda iş yapan 4 şirkete 1.5 milyar dolar yatırım yaptığını gösteriyor. Aynı dönemde toplamda 40 şirketin bu alana yaptığı yatırım da 6 milyar dolar.

Dünya piyasalarında son dönemde jeopolitik gerginlikler kaynaklı birçok düşüş olsa da özellikle milyar dolarlık ABD merkezli şirketler geleceğin teknolojilerine yatırım yapmaya devam ediyorlar.

Kripto istihbarat ve bilgi platformu Blockdata’nın elde ettiği verilere göre, Google’ın çatı şirketi konumundaki Alphabet, Eylül 2021 ile Haziran 2022 arasında 4 blok zinciri odaklı şirkete toplamda 1.5 milyar dolarlık yatırım yaptı. Bu 4 şirketin Fireblocks, Dapper Labs, Voltage ve Digital Currency Group olduğu belirtildi.

125 milyar dolar nakit rezerv…

Bilindiği üzere Alphabet şirketi, bünyesinde bulundurduğu yatırım firmaları vasıtasıyla sürekli olarak teknoloji şirketlerine büyük yatırımlar yapıyor. İş dünyasıyla ilgili topladığı verilerle bilinen Crunchbase’den alınan bilgilere göre de, Alphabet bünyesi altındaki Google Ventures 990, CapitalG 106 ve Gradient Ventures da 158 adet startup yatırımı yapmış durumda… Alphabet’in son açıklamasına göre de Haziran sonu itibariyle şirketin 125 milyar dolarlık nakit rezervi bulunuyor.

Devler de listede: Goldman Sachs, BNY Mellon, BlackRock ve Morgan Stanley

Blockdata’nın verdiği bilgilere göre aynı zaman dilimi içerisinde yine blok zinciri firmalarına en çok yatırım yapan diğer şirketler ise BlackRock ve Morgan Stanley oldu. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz günlerde BlackRock, direkt olarak Bitcoin’e odaklanan özel bir fon başlattığını duyurmuştu. Şirket bu adımından bir hafta önce de Coinbase ile, kurumsal firmaların Bitcoin almasına yönelik de bir anlaşma imzalamıştı. Goldman Sachs, BNY Mellon, Citi ve Wells Fargo gibi finans devleri de listede yer alıyor.

Raporda ayrıca yine aynı süreçte 40 şirketin blok zinciri firmalarına toplamda 6 milyar dolarlık yatırım yaptığı kaydedildi.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl