Grayscale tasfiye olursa fondaki altcoin’ler de sert düşebilir

Gemini borsası kurucusu olan Camreon Winklevoss'un Grayscale ve onun çatı şirketi olan DCG CEO'su Barry Silbert'a olan mektubu, Grayscale'deki fonların da tartışılmasına sebep oldu. Grayscale'in, Genesis ödemeleri için tasfiye edilmesi, en olumsuz etkiyi, fondaki altcoin'lere yapabilir.

grayscale

Gemini borsası, Genesis ve Grayscale’in çatı şirketi olan Digital Currency Group (DCG) kurucusu ve CEO’su olan Barry Silbert’ı harekete geçmeye çağırınca, olumsuz senaryolar da konuşulmaya başlandı.

Fonlar nakde çevrilmek istenebilir

Bilindiği üzere Cameron Winklevoss dün Barry Silbert’a Genesis’in dondurulmuş olan fonları için adeta bir ultimatom vermişti. Winklevoss, 8 Ocak’a kadar süre tanırken Barry Silbert da anlaşma konusunda kendilerinin de adım attığını iddia etmişti.

Ancak tüm bu yaşananlar kripto para topluluğunun da kötü bir senaryoda neler olabileceğine yönelik teoriler geliştirmesinin önüne geçemedi. Eğer işler yolunda gitmezse Grayscale, Genesis ödemeleri için birçok kripto fonlarını nakde çevirmek isteyebilir. Ya da bunu yapmak zorunda kalabilir…

Hangi fonlar ve altcoin’ler etkilenir?

Grayscale’in en bilindik ve en değerli fonu tabii ki Bitcoin fonu olan GBTC ancak bu fon şu anda yüzde 45’in üzerinde bir indirimle satılıyor. Şirketin elinde şu anda bu fonun karşılığı olan 10 milyar dolar değerde 632 bin BTC var.

Aynı zamanda Grayscale’in GBTC ve Ethereum fonu kadar ilgi görmeyen birçok altcoin fonu da bulunuyor. İşte şirket, BTC ve ETH fonlarından önce, uzun süredir (daha) kötü performans gösteren bu fonları da bozmak yani nakde çevirmek isteyebilir.

Şirketin karışık fonları dışında tekli olarak; Basic Attention Token (BAT), Bitcoin Cash (BCH), Chainlink (LINK), Decentraland (MANA), Ethereum Classic (ETC), Litecoin (LTC), Solana (SOL), Stellar Lumens (XLM), Zcash (ZEC), Filecoin (FIL), Horizen (ZEN) ve Livepeer (LPT) fonları da bulunuyor.

İşte büyük bir satış gelirse, bu kripto paralarda önemli düşüşler yaşanabilir.

Tabii ki buradaki en büyük korku, GBTC fonu için tutulan Bitcoin’lerin satılması… Grayscale’in elindeki BTC’ler toplam piyasanın yüzde 3.3’üne eşit. Ethereum için bu oran yüzde 2.5. Dolayısıyla bu iki kripto paradaki satışlar piyasaya daha büyük bir düşüş getirebilir.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl