Grayscale, “potansiyeli yüksek” 20 kripto parayı belirledi

Dünyanın en büyük dijital varlık yönetim şirketi Grayscale, kripto para dünyasındaki gidişatı yorumladığı bir rapor yayımladı. Analizde Bitcoin ve Ether'in yanında 18 coin'in de 2024'ün 3. çeyreğinde ön plana çıkmasını beklediğini ifade eden firma yapay zeka coin'lerindeki yükselişin sürmesini bekliyor.

Bitcoin spot ETF’inin işleme açılmasının yanı sıra Ether’de de aynı ürün için SEC’den son onayı bekleyen Grayscale şirketi, 2024’ün 3. çeyreğiyle ilgili beklentilerini paylaştığı bir rapor yayımladı. Raporda daha çok yapay zeka coin’lerinin yükselişine odaklanan şirket, Ethereum spot ETF’lerinin kabulüyle birlikte ekosistemin Ethereum zinciri etrafında büyümesini beklediğini de ifade etti.

Rapora göre Grayscale, Ethereum ETF’lerinin Bitcoin ETF’lerinde olduğu gibi önemli miktarda yatırım alacağını ve Ethereum ekosistemindeki token’ların değerlemelerini artıracağını öngörüyor.

Şirket, devamında ise “ETF onayı, Ethereum’a olan ilgi ve benimsemeyi artırırsa, belirli ikinci katman token’ları (örn. Mantle), Ethereum DeFi protokolleri (örn. Uniswap, Maker ve Aave) ve Ethereum ağının işleyişinin merkezinde yer alan diğer varlıklar (örn. Lido) için de artan işlem faaliyeti ve değerleme desteği görebiliriz.” diyor.

Öte yandan Grayscale, Ethereum ETF onayının yanı sıra önümüzdeki çeyrekte çeşitli mevcut kategorilerin ve özellikle de blok zinciri teknolojisi ile yapay zeka arasındaki kesişmenin odak noktası olmaya devam edeceği görüşünde. Şirket, bu kategorideki varlıklardan birinin Near olduğunu, Near’ın günlük aktif kullanıcı sayısı açısından en iyi akıllı sözleşme platformları arasında yer aldığının altını çiziyor. Raporda, Render ve Akash gibi merkeziyetsiz GPU pazarlarının da yapay zeka alanına yatırım yapmak isteyen yatırımcıların tercihi olabilecekleri vurgulandı.

Kendilerine özgü benimseme eğilimi olan projelere de dikkat çeken Grayscale, bu noktada Toncoin ve Pandle’ı öne çıkardı. Toncoin ve Pandle gibi sistemlerin kendi teknolojileriyle fark yarattığını belirten rapor, Arbitrum ve Optimism gibi kullancı adaptasyonunun olduğu token’lardaki aşırı token kilit açılımının da yatırımcılar için bir dezavantaj yarattığını ifade etti.

İçerisinde NEAR, AKT, TON, LINK, RNDR ve UNI gibi, kripto dünyasının hem eski hem de yeni coin’lerinin bulunduğu listede, üçüncü çeyrek için yüksek potansiyele sahip projeleri aşağıdaki gibi sıraladı. Bu listenin üç ayda bir güncelleneceğini belirten Grayscale, listelenen varlıkların birçoğunun yüksek volatiliteye sahip olduğunu ve yüksek riskli varlıklar olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirtiyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl