Grayscale şirketinde Barry Silbert istifa etti: Bitcoin ETF’iyle ilgisi var mı?

Bitcoin spot ETF başvurusunda bulunan şirketlerden biri olan ve SEC karşısında da yaz aylarında çok büyük bir zafer elde eden Grayscale firmasında iki önemli istifa resmen açıklandı. Yönetim kurulu başkanı Barry Silbert'ın 1 Ocak günü itbarıyla görevini bırakacağı belirtildi.

Bitcoin spot ETF başvurularında son karar için zaman azalırken, bu talepte bulunan şirketlerden Grayscale’de beklenmeyen istifalar geldi. Grayscale’in yönetim kurulu başkanı olmasının yanı sıra, çatı şirket konumundaki Digital Currency Group’ta da kurucu ve CEO olan Barry Sibert görevi bıraktı.

Silbert ile beraber DCG yönetim kurulu başkanı olan Mark Murphy de, Grayscale’deki görevinden (yönetim kurulu üyeliği) istifa etti. Resmi bildirim SEC’ye de yapıldı.

Bu iki ismin Grayscale yönetim kurulundan çıkmasının ardından, Mark Shifke, Matthew Kummell ve Edward McGee kurula dahil edildiler. Yeni görevlendirmeler 1 Ocak 2024 gününden itibaren geçerli olacak.

Spot ETF’lerle mi ilgili?

İstifalarla ilgili bir sebep sunulmaması da gözlerden kaçmıyor ancak ABD medyası bu durumun, Bitcoin spot ETF başvurularıyla alakalı olabileceğini belirtiyor. Konuyla ilgili ilk karar ARK Invest için 10 Ocak günü verilecek. Uzmanlar, SEC’den büyük olasılıkla bir onay çıkabileceğini belirtirken, düşük de olsa bir ret ihtimalinin de bulunduğunu, bunun sebebinin ise tüm başvuruları ileri bir tarihte aynı anda onaylamak olduğunu ifade ediyorlar.

Grayscale gibi, ABD’li devlet kurumlarıyla gergin dönemler geçiren Digital Currency Group (DCG) şirketine ekim ayında New York başsavcısı Letitia James tarafından dolandırıcılık davası açılmıştı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl