Grayscale Bitcoin madenciliği odaklı yatırım projesini açıkladı

Grayscale şirketi, Grayscale Digital Infrastructure Opportunities (GDIO - Dijital Altyapı Fırsatları) adı altında Bitcoin madenciliğine odaklanan bir proje başlattığını duyurdu. Önümüzdeki aylarda yatırıma açılacak olan GDIO, ilk etapta akredite ve özel yatırımcılardan para toplayacak. İlk satışlar indirimli fiyatlardan yapılacak. Şirket, krizden etkilenen madencilik şirketlerinin cihaz ve operasyonlarına yönelmeyi hedefliyor.

grayscale

Kurumsal firmalara GBTC hissesi vasıtasıyla Bitcoin’e yatırım fırsatı sunan Grayscale şirketi, Bitcoin madenciliği donanımına odaklanan yeni bir proje başlatıyor. Grayscale Digital Infrastructure Opportunities (GDIO) adındaki proje aldığı yatırımlar ile madencilik ekipmanları satın alacak.

“Yatırımcılar için gelir sağlayacak”

Son dönemde yaptığı Bitcoin spot ETF talebi reddedilen ve bu konuda SEC’ye dava açan Grayscale, bu projeden elde ettiği gelirin bir bölümünü de yatırımcılarına dağıtacak. GDIO projesiyle ilgili konuşan Grayscale yatırımcı ilişkileri yöneticisi Rayhaneh Sharif-Askary proje hakkında şu detayları verdi:

“GDIO, madencilik ekipmanları satın alacak ancak bunu yaparken daha önceden yapılan yatırımları kullanacak. Önümüzdeki aylarda indirimli şekilde yatırım fırsatları açıklanacak. Satın alınan ekipmanlar ise Bitcoin madenciliği yapmak, günlük olarak Bitcoin satışı yapmak ve elde edilen nakdi yatırımcılara dağıtarak onlara gelir sağlamak amacıyla kullanılacak. Birçok insan şu anda zaten kripto paralara yatırım yapabiliyor ancak gerçek yatırımcılar için madencilik yatırımı kolay değil. Ekipmanları çalıştırmak, onlara iyi şartları sağlama, buna sürekli kaynak yaratmak ve aynı zamanda kâr etmek zor”

Grayscale şirketinden yapılan açıklamada da GDIO’nun ilk etapta yatırım almak için “seçkin” bireysel ve kurumsal akredite yatırımcılara açılacağı bilgisi verildi.

En büyük madencilik havuzlarından Foundry ile ortaklık

Grayscale bu projesi için en büyük madencilik havuzlarından birini yöneten Foundry şirketiyle de ortaklık kurdu. Yeni projenin günlük operasyonlarını Foundry USA şirketi yapacak. Bilindiği üzere Foundry aslında Grayscale’in kardeş şirketi konumunda… İki firma da Digital Currency Group’un alt şirketleri konumundalar.

“Zor durumda olan madencilerden ucuza satın alacağız”

Bitcoin madencilerinin 2021 ve 2022’nin en düşük seviyelerine inen Bitcoin fiyatından ötürü zor durumda oldukları biliniyor. Madenciler bir süredir masraflarını karşılamak için Bitcoin satışı yapıyorlar.

Bu konuyla ilgili de konuşan yönetici Askary, bazı madencilerin yavaş yavaş cihazlarını ellerinden çıkarmaya başlayacaklarını düşündüklerini söyledi:

“Önümüzdeki aylarda bazı madencilerin, madencilik cihaz ve ekipmanlarını satmak zorunda kalacaklarını düşünüyoruz. GDIO olarak bu madencilere likidite sağlayabiliriz. Ya da onların ekipmanlarını daha ucuz fiyatlara satın alabiliriz. Bu sayede Bitcoin fiyatı yükseldiğinde kârlılık oranımızı da artırabiliriz”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl