Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Grayscale, GBTC’yi Bitcoin ETF’ine hazırlamak için BNY Mellon ile anlaştı

GBTC hisselerinin önemli bir bölümünün kilidinin bu ay açılacağı ve Bitcoin fiyatına bir etkisinin olup olmayacağı merakla beklenen Grayscale'den çok önemli bir hamle daha geldi. Şirket yaptığı açıklamayla Bitcoin Trust'ın muhasebesi ve fonun yönetimini ABD'nin 237 yıllık dev bankası BNY Mellon'a vereceğini duyurdu.

grayscale

Yönetimi altında 30 milyar dolarlık dijital varlık bulunan Grayscale, bugün yaptığı açıklama ile Grayscale Bitcoin Trust’ın muhasebesi ve fonun yönetimini Ekim ayında ABD’nin en köklü bankalarından biri olan BNY Mellon’a devredeceğini duyurdu.

Şirketler arasında yapılan bu anlaşma ile, Grayscale’in GBTC hissesini bir Bitcoin ETF’ine dönüştürme plânlarında önemli bir adım atılmış olacak.

“ETF için çok önemli bir kilometre taşı”

Grayscale CEO’su Michael Sonnenshein de, şirketin BNY Mellon ile olan anlaşmasının ETF plânlarının önemli bir parçası olduğunu belirtti ve şu ifadeleri kullandı:

“Grayscale Bitcoin Trust’ı bir ETF’e dönüştürme taahhüdümüzün bir parçası olarak BNY Mellon’u devreye sokma hamlemiz, bu konudaki çok önemli bir kilometre taşı… BNY Mellon çok uzun süredir insanların güvenini kazanmış bir hizmet sağlayıcısı ve aynı zamanda büyüyen dijital varlık endüstrisine yönelik olarak ekip kuran ilk şirketlerden…”

Hatırlanacağı üzere Sonnenshein, Grayscale’in GBTC’yi ETF’e çevirme isteğini ilk olarak Şubat ayında dillendirmişti. Son dönemde piyasada yaşanan düşüşlere rağmen Grayscale, hala en büyük kripto para varlık yönetim şirketi konumunda Bitcoin Fonu’nunun değeri 20 milyar doların üzerinde…

237 yıllık BNY Mellon da kripto para birimi kurmuştu

ABD’nin en eski bankacılık kuruluşu olarak bilinen BNY Mellon, İrlanda’nın başkenti Dublin’de bir Digital İnovasyon Merkezi kurmuştu. Banka, bu kripto para departmanı ile Bitcoin’in yanı sıra NFT’ler, merkez bankası dijital para birimleri gibi farklı varlık türleri için de saklama hizmetleri sağlama amacında… 237 yıllık tarihiyle ABD’nin en köklü bankası olan BNY Mellon’un saklama hizmeti altında bugün itibari ile 40 trilyon dolarlık varlık bulunuyor.

Grayscale ayrıca dün yaptığı açıklamayla, Digital Large Cap Fonu’nun artık ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) rapor veren bir şirket haline geldiğini duyurmuştu. Bu adım da, ETF yolunda çok önemli bir kilometre taşı olarak görülüyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl