Grayscale ve Bitwise, Ether vadeli ETF başvurularını geri çekti

Son dönemde kripto paralar üzerinde sert regülasyon rüzgarları estiren SEC'nin, Grayscale şirketinden Ether vadeli ETF başvurusunu geri çekmesini talep ettiği belirtiliyor. Grayscale'in de, SEC'ye gönderdiği revize edilmiş dosyada bu ürün için yapılan başvuruyu kaldırdığı görülüyor. Bir başka varlık yönetim şirketi Bitwise da, yine Ether vadeli ETF ürünü başvurusunu geri çekme kararı aldı.

İki önemli varlık yönetim şirketi Bitwise ve Grayscale, Ether vadeli işlemlerine yatırım yapan borsa yatırım fonu (ETF) başvurularını geri çekme kararı aldılar ve ilgili belgeleri de ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) ulaştırdılar.

Bitwise şirketi, yaptığı başvuruyu geri çekme talebinde bulunurken, SEC ile aslında Bitcoin ETF’leri konusunda davalık olan Grayscale de, kuruma dün itibarıyla Ether vadeli ETF talebiyle ilgili revize edilmiş bir dosya sundu.

İki ETF talebi vardı, biri artık yok

Geçen hafta SEC’ye iki ETF başvurusu yapan Grayscale, hem Ether vadeli işlemlerine yatırım yapan hem de Küresel Bitcoin Bileşik ETF (Global Bitcoin Composite ETF) adında bir yatırım fonu başvurusu yapmıştı. 17 Mayıs tarihli revize edilmiş dosyada ise sadece Küresel Bitcoin Bileşik ETF başvurusu yer alıyor. Bu ETF, mahremiyet odaklı blok zinciri firmalarına ve dijital varlıklara yatırım yapacak.

Diğer şirketler de harekete geçmişti

Hatırlanacağı üzere Grayscale’in Ether vadeli ETF başvurusu üzerine diğer şirketler de harekete geçmiş ve aynı başvuruyu yapmışlardı. Grayscale’in ardından Bitwise, Direxion, Roundhill ve Valkyrie firmaları Ether vadeli ETF başvurusu yapmışlardı.

Bitwise’ın da Grayscale ile birlikte geri çekildiği düşünüldüğünde, diğer iki firmanın nasıl bir yol izleyecekleri merak konusu oldu. Şu ana kadar Bitwise ve Grayscale ile beraber diğer iki şirketten de konuyla ilgili resmi bir açıklama yapılmadı.

Filecoin için de uyarı aldılar

SEC ayrıca bir gün önce Grayscale’e Filecoin uyarısı da yapmıştı. Kurum, Filecoin’in yatırım sözleşmesi tanımına uyduğunu ve bu yüzden Filecoin Trust ürünü başvurusunu geri çekmesini talep etmişti.

Grayscale de yaptığı açıklamada SEC’den bu konuda bir uyarı aldıklarını ancak Filecoin’in yatırım sözleşmesi olmadığını düşündüklerini belirtmişti.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl