Grayscale CEO’sundan Bitcoin ETF açıklamaları: Her seçenek masada!

Yönetimi altında yaklaşık 40 milyar dolarlık dijital varlık bulunan Grayscale'in CEO'su Michael Sonnenshein, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC) ETF taleplerini reddetmesi durumunda kuruma dava açma düşüncelerinin devam ettiğini belirtti. Son olarak kabul edilen Teucrium ETF'inden de bahseden Sonnenshein, "Vadeli kontratlarının, spot piyasalara bağlı olduğunu onlar kendileri söylediler. Demek ki SEC bakış açısını değiştirmiş" dedi.

Dünyanın en büyük dijital varlık yatırım platformu olan Grayscale’in CEO’su Michael Sonnenshein, Miami’de düzenlenen ETF konferansında konuştu ve daha önce belirttiği SEC’ye dava açma fikrinin arkasında olduğunu söyledi.

“SEC kesinlikle bakış açısını değiştirmiş”

Her senaryonun masada olduğunu belirten Michael Sonnenshein şu ifadeleri kullandı:

“SEC, birbirine benzer iki konuyu inceliyorsa, baktığı mercekler de birbirine benzer olmalı… SEC’nin sahip olduğu fırsata baktığınızda, halihazırda zaten vâr olan bir ürünü, yatırımcılara daha fazla koruma sağlayacak şekle dönüştürme şansı olduğunu görüyorsunuz. SEC’nin şu an neyi beklediğini açıklamak zor. Çünkü son kabul edilen Teucrium ETF’ine de baktığınızda bunu görüyorsunuz. Çünkü vadeli kontratların spot piyasalara bağlı olduğunu kendileri söylediler. Sonuç olarak, SEC için önemli olan varlığın altında yatan temel piyasa ise, kesinlikle bakış açılarını değiştirmişler demektir.”

“Bir sonraki hedef 1933 yasasına dayalı Bitcoin ETF’i…”

1933 ve 1940 şirket yasalarına dayalı olan ETF’lere de değinen Grayscale CEO’su, SEC’nin; ProShares, Valkyrie ve VanEck gibi şirketlerin başvurularını kabul ettiği Bitcoin vadeli ETF’lerinin 1940 şirket yasasına bağlı olduğunu belirtti ve şu ifadeleri kullandı:

“Bitcoin vadeli ETF’leri çok önemli bir kilometre taşıydı. Bundan sonra SEC’nin doğal adımı da 1933 yasasına dayalı Bitcoin ETF’ini kabul etmek olacaktır”

Yeni ürünler de geliyor

Şu anda ilk hedeflerinin GBTC hisselerini bir ETF’e dönüştürmek olduğunu belirten Sonnenshein, şirketin kripto evreninin farklı alt kümelerini hedefleyen daha fazla ürün piyasaya süreceğini söyledi ancak konuyla ilgili de detay vermedi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl