Grayscale CEO’su: Spot Bitcoin ETF kabulü bir sonraki adım

Dünyanın en büyük kripto fon yönetim şirketi olan Grayscale'in CEO'su Michael Sonnenshein, Bitcoin'de fiyat düşüşünü takip eden bir ETF'in SEC tarafından kabul edilmesini olumlu bir gelişme olarak yorumladı. Twitter hesabından değerlendirmelerde bulunan Sonnenshein, "Her Bitcoin bağlantılı ETF'in kabul görmesi, bu konuda SEC'nin de kendini Bitcoin konusunda daha rahat hissettiğinin bir göstergesidir Sırada spot ETF olması mantıklı" dedi.

GBTC hisselerinin bir Bitcoin ETF’ine dönüştürülmesi konusunda başvuruda bulunan ve aynı zamanda SEC’nin bu talebi reddetmeye devam etmesi durumunda da kurumu dava etmeyi düşünen Grayscale’de, CEO Michael Sonnenshein Bitcoin’in fiyat düşüşünü takip eden bir borsa yatırım fonunun kabul edilmesi konusunda konuştu.

“Bitcoin’in olgunlaşması dışında nasıl yorumlanabilir?”

Kişisel Twitter hesabından SEC’nin “ters Bitcoin” ETF’ine onay vermesini yorumlayan Sonnenshein, şunları söyledi:

“Bitcoin vadeli ERTF’lerinde fiuyat düşüşünü takip eden bir borsa yatırım fonunun kabul edilmesi kripto paralar için olumlu bir sinyal olabilir. Bu BITI ya da diğer ETF’ler için bir yatırım tavsiyesi değildir. Ayrıca şu an bulunduğumuz seviyeyi bir ‘dip’ olarak yorumlama gibi bir amacım olmaması gibi, Grayscale’in de Bitcoin’in düşüşünü takip edecek bir ürün çıkarmak gibi bir niyeti de yoktur. Ben kararlı bir şekilde, kabul edilen her Bitcoin odaklı ETF’in, sektör için iyi olacağını düşünüyorum. Bu onaylar SEC’nin Bitcoin konusunda her gün daha fazla rahatladığını gösteriyor. Aynısı, Bitcoin’in düşüşünü de takip etse, BITI için de geçerlidir. Spot ETF’leri reddedip, buna sebep olarak da altında yatan piyasaların olgunlaşmamasını ve dolandırıcılıklar ile manipülasyonları gösteriyorlar. O zaman, BITI’nin kabul edilmesi, Bitcoin’in olgunlaştığının kabul edilmesinden başka ne şekilde yorumlanabilir?”

“Bir sonraki adım spot ETF”

Sonnenshein ayrıca perakende yatırımcılara sağlam temellere dayalı türev piyasaların sunulmasının da çok önemli olduğunu dile getirerek, “Sizce de bir sonraki mantıklı adım spot Bitcoin ETF’inin kabul edilmesi değil mi?” dedi.

Hatırlanacağı üzere SEC, ilk Bitcoin ETF’ini Ekim ayında kabul etmiş ve vadeli Bitcoin ETF’lerine gelen onayların ardından da Bitcoin fiyatında çok ciddi bir yükseliş olmuştu. En büyük kripto para bu yükselişler sonunda Kasım ayında 69 bin dolara kadar yükselmişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl