Grayscale’in Ether fonu da spot ETF beklentisiyle yükseliyor

Dünyanın en büyük kripto fon şirketi olarak görülen Grayscale'in Ether fonu (ETHE) yarınki spot ETF beklentileriyle birlikte artmaya başladı. ETHE'de net varlık değerine olan indirim oranı 2.5 sene önceki seviyesine geriledi. Ether vadeli ETF'lerindeki hacim de dün rekor kırdı.

Geçtiğimiz sene SEC’ye açtığı davayla ve mahkemeyi kazanmasıyla adeta Bitcoin spot ETF ateşini yakan Grayscale’in Ether fonu da, Ethereum spot ETF’leri beklentisiyle yükselmeye başladı. Fonun, olması gereken değerine (NAV) olan indirim oranı, 2021 yılının aralık ayındaki seviyesine geriledi.

Bilindiği üzere Grayscale şirketinin birçok kripto paranın fiyatına endeksli olan fonları bulunuyor. Ancak fiyatlar yüzde 100 şekilde, ilgili kripto paranın fiyatına denk olmuyor. Fon fiyatı, kripto paraların hareketleriyle oluşan taleplere göre çok daha fazla düşebiliyor ya da yükselebiliyor.

ETHE fonu da bu hafta %41’den fazla yükseliş yaşadı. Gerçek Ethereum’un artışı ise %22’ydi.

Yüzde 6.7’ye kadar indi

İşte ETHE fonunun fiyatı da, ayı piyasasında Ether’in normal fiyatına oranla çok daha fazla düşmüş ancak son dönemde kripto paralardaki yükselişlerle toparlanmaya başlamıştı. ETHE fonunun, gerçek Ether fiyatına göe indirim oranı %6.7’ye kadar düştü. Yani fon ve Ether’in gerçek fiyatı birbirine yaklaşmaya başladı. Bu oran geçtiğimiz hafta ise %20’ydi. Haberlerin ardından ise pazartesi fark %12’ye düşmüştü. İşte VanEck kararına bir gün kala ise fark bu kez %7’nin de altına indi.

Bitcoin’de de aynısı olmuştu

Hatırlanacağı üzere 2021 yılındaki boğa sezonunda Grayscale’in Bitcoin fonu olan GBTC, Bitcoin’in fiyatına oranla %50 daha pahalı hale gelmişti. Ayı sezonunda ise aynı fon bu kez Bitcoin’in fiyatına göre %50 daha ucuz değere ulaşmıştı.

Vadeli ETF hacmi rekor kırdı

Öte yandan Ether vadeli ETF’lerdeki günlük hacim de dün, spot ETF beklentileriyle birlikte rekor kırdı. ETF’ler 47.7 milyon dolarlık hacim oluştururken, son zirve ise 5 Mart günü elde edilen 34 milyon dolarlık seviyeyedi.

Bu ETF’ler arasında ProShares şirketinin çıkardığı Ether Strategy ETF’i (EETH) 43 milyon dolar ile en büyük hacme sahipti. Bu ETF, tüm vadeli Ether ETF’lerindeki hacmin %90’ını çekmeyi de başardı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl