Grayscale’den SEC’ye yeni Ether ETF bildirimi

Ethereum spot ETF'iyle ilgili SEC'ye güncelleme geçen Grayscale şirketi kuruma, staking yapılamayan bir fonun, bu kısıtlamaların olmadığı diğer fonlara ya da gerçek Ether yatırımlarına oranla çok daha büyük dezavantaja sahip olacağını belirten bir yazı da gönderdi.

grayscale

Grayscale şirketi, Ethereum fonu olan ETHE için ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) güncelleme geçerken bir de staking değerlendirmesi ekledi. Şirket, SEC’nin Ether spot ETF’lerini staking’den yoksun bırakmasının, fonlar için büyük dezavantaj yaratacağını ifade etti.

“Fonun değerini düşürecektir”

Grayscale, ETHE için SEC’ye yaptığı bildirimde, bu durumun fonun değerini düşüreceğini belirtti ve şu ifadeleri kullandı:

“Fonun, destekleyici olarak tuttuğu ETH’leri staking’de değerlendirememesi, onun bu özelliğe sahip olan diğer fonlar ile gerçek ETH yatırımları karşısında büyük bir dezavantaja sahip olmasına neden olacaktır. Bu durum, hisse değerini de düşürecektir. Eğer fon, staking’den yararlanabilecekse bu durumda SEC ile yapılan anlaşmada değişikliğe gidilmesi gerekecektir. İleriki dönemlerde bu konuda yeni bir başvuruda bulunabiliriz. Ancak fonu destekleyen ETH’ler hiçbir şekilde staking’de kullanılmayacaktır”

SEC, Ether’deki staking getirilerinin bir menkul kıymet satışı olduğunu düşünüyor ve kamuoyu baskısıyla onay vermek zorunda kaldığı Ether spot ETF’lerinde bu getiri aracının olmasına karşı çıkıyor. BlackRock’tan Fidelity’ye kadar birçok şirket bu nedenle ETH ETF başvurularından staking’i çıkarmışlardı. ARK Invest ise, staking olmadan bu fonun çok da kullanışlı olmayacağını belirterek başvurusunu geri çekmişti.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl