Grayscale’den 1.1 milyar dolar çıktı: 27.000 adet Bitcoin’e eşit

Bitcoin spot ETF'leri geçtiğimiz hafta çarşamba günü onaylanıp perşembe günü ise işlemlere açılırken, GBTC hisseleri uzun süre kilitli kalan yatırımcılar ise indirim oranının yüzde 1'e kadar düşmesiyle birlikte büyük satışlar yaptılar. Grayscale ETF'inden 3 işlem gününde 1.1 milyar dolar çıkarken, dünkü rakam ise 594 milyon dolardı.

Grayscale’in spot Bitcoin ETF’inden 3 işlem gününde 1.1 milyar dolar çıktı. (*perşembe-cuma-salı, pazartesi ABD’de tatildi)

Yatırımcılar kilitten kurtuldu, satışlar başladı

Uzmanlar, Grayscale’de yaşanan çıkışların ise, hem uzun süre GBTC fonunun değer kaybetmesi hem de fonu alanların en az 6 ay satış yapamaması gibi etkenlerden ötürü “içeride kalan” müşteriler tarafından geldiğini belirtiyor. GBTC’lerin ETF’e dönüşmesi ve geçtiğimiz sene yüzde 50’ye kadar çıkan indirim oranının %1’e gelmesiyle, satış fırsatı gören yatırımcıların varlıklarını elden çıkarttıkları ifade ediliyor.

Hatırlanacağı gibi Grayscale cuma günü 4 bin adet, dün ise 9 bin adet Bitcoin’i Coinbase borsasına taşımıştı.

Sadece dün 594 milyon dolar çıktı

Bloomberg’in ETF analisti olan James Seyffart ise Grayscale’den 3 günde 1.1 milyar dolar çıktığını, rakamın dün ise 594 milyon olduğunu aktardı. Birçok ETF’in çıkıştan çok, giriş gördüğünü yani yatırım aldığını ifade eden Seyffart, yine de bu yatırımların Grayscale’ki çıkışlardan fazla olup olmadığını tam anlamıyla göremediğini söyledi.

Grayscale’de yaşanan çıkışların Bitcoin adedi olarak değeri ise yaklaşık 27 bin BTC’ye denk geliyor.

Elde edilen diğer bilgilere göre ise şu anda BlackRock’ın fonuna ait 11 bin 400 Bitcoin ve Fidelity’ye ait de 9750 Bitcoin bulunuyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl