Grasyscale’den hissedarlara GBTC ödemesi için yeni plân

GBTC hisseleri Bitcoin fiyatının yüzde 50 altında işlem gören Grayscale şirketi, ETF hamlesinin sonuçsuz kalması durumunda hissedarlara nakit ödeme yapma konusunda bir plân geliştirdi.

grayscale

Çatı şirketi Digital Currency Group’un zor günler geçirdiği ve GBTC hisselerinin de her geçen gün değer kaybettiği Grayscale şirketi, hissedarların ellerindeki değerin %20’sini onlara geri ödeme adına bir adım atıyor.

ABD medyasından Wall Street Journal’da yer alan habere göre Grayscale CEO’su Michael Sonnenshein, şirketin ETF hamlesinin başarısız olması durumunda ellerindeki GBTC’lerin yüzde 20’sini belli bir fiyattan satma imkanı sunmak istiyor ancak bu konuda henüz bir zaman belirlenmiş değil.

Bilindiği üzere Bitcoin fiyatına endeksli olan GBTC hisseleri, yatırımcılar tarafından istedikleri zaman alınıp satılamıyor. Bitcoin fiuyatı yükseldiğinde GBTC hisselerine olan talep de ciddi şekilde artarken, fiyat düştüğünde ise bu talep önemli ölçüde azalıyor ve bugün olduğu gibi indirimle satılıyor.

Son dönemde fiyatların çok fazla düşmesi ise yatırımcıların “içeride kalmasına” sebep oldu ve GBTC sahipleri fiyatlar geriye giderken varlıkların nakde çeviremediler. Grayscale ayrıca müşterilerden yıllık yüzde 2 de işletim ücreti alıyor.

Grayscale’in şu anda SEC ile bir davası da bulunuyor. SEC’nin Bitcoin spot ETF başvurusunu Haziran ayında reddetmesinin ardından, şirket SEC’ye dava açmıştı.

Herhangi bir Bitcoin spot ETF talebinin kabul edilmesi Bitcoin fiyatında ciddi bir yükselişin önünü açabilir ancak 2021’in Ekim ayında vadeli ETF’leri onaylayan SEC’nin spot ETF’e ciddi şekilde karşı çıktığı da biliniyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl