Grayscale’in GBTC hisse fiyatı artıyor: İndirim oranı azalıyor

SEC karşısında aldığı zaferle kripto dünyasının merkezine oturan Grayscale şirketinin en önemli ve en çok talep edilen ürünü olan GBTC hisselerinin değeri yükselmeye başladı.

Geçtiğimiz sene FTX çöküşünden sonra, hisse oranlarındaki indirim yüzde 50’ye kadar yükselen GBTC’ler yeniden değerlenmeye başladı. Amerikan mahkemesinin Grayscale şirketi lehine verdiği ETF kararı sonrası Bitcoin’le birlikte değerlenmeye başlayan hisselerin indirim oranı %17’ye kadar geriledi.

Bilindiği üzere yatırımcılar Grayscale’in Bitcoin fiyatını takip eden ürünü olan GBTC’yi zaman zaman spot Bitcoin fiyatından daha pahalıya ya da daha ucuza alabiliyorlar. Bitcoin fiyatının düştüğü zamanlarda fiyat da aşağıya iniyor.

Son çıkan olumlu kararla birlikte %25 indirimle fiyatlanan GBTC’lerde bu oran %17’ye düştü. Yani alıcılar artık GBTC hisselerini spot Bitcoin fiyatının yaklaşık %17 daha ucuzuna alabiliyorlar. Hatta aynı oran 2017’deki boğa sezonunda +%50’ye kadar çıkmıştı.

Uzmanlar kısa ve orta vadede yaşanacak olumlu gelişmelerin Bitcoin ve GBTC fiyatlarını artırabileceğini, dolayısıyla da GBTC’deki indirim farkının da artık kapanabileceğini belirtiyorlar.

Grayscale uzun süredir bu tür fonlarından aldığı yüksek komisyon miktarı ve yine yatırımcının fonunu istediği zaman satamaması politikası gibi kurallarıyla eleştiri alıyordu.

Şirket GBTC hisselerini Bitcoin ETF’ine çevirmek istiyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl