Grayscale SEC davasını kazandı: Bitcoin’de sert yükseliş

Kripto para dünyasında merakla beklenen karar bugün geldi. 1 seneden fazla süredir devam eden SEC-Grayscale davasını, dünyanın en büyük kripto fon yöneticisi Grayscale kazandı. Kararın resmen açıklanmasının ardından Bitcoin'de 1400 dolardan fazla artış meydana geldi.

grayscale dava sec

Kripto dünyasının yaklaşık 1 senedir konuştuğu davayı Grayscale kazandı. ABD Menkul Kıymetler Borsa ve Komisyonu’nun geçen sene, Grayscale’in GBTC’lerin ETF’e dönüştürülmesi konusundaki başvurusunu reddetmesiyle açılan davada kazanan Grayscale oldu.

Mahkeme, SEC’nin verdiği kararı bir kez daha incelemesini talep etti ve komisyonunun geçen seneki ETF kararını iptal etti. Mahkeme heyeti yazılı kararında “SEC, GBTC’nin ETF’e dönüştürülme talebini reddeden kararını bir kez daha gözden geçirmelidir” dedi.

Grayscale: Tarihi bir karar

Grayscale şirketi de mahkeme kararına kayıtsız kalmadı. Firmadan yapılan açıklamada, “Mahkemenin kararı Bitcoin ekosistemi ve Amerikan yatırımcısı için tarihi bir karardır.” denildi.

“ETF oldu demek değil ama yaklaştı”

Bloomberg’ün ünlü ETF analisti James Seyffart ise kararı sıcağı sıcağına yorumladı. Seyffart, “Bu karar, GBTC’lerin ETF olduğu anlamına gelmiyor ama bir adım daha yaklaştı” dedi.

Bu karar, diğer ETF başvurularını da etkileyebilir. SEC’ye bundan önceki büyük darbe de Ripple davasından çıkmıştı. Mahkeme heyeti bu davada da, XRP’nin bireysel yatırımcıya borsalar vasıtasıyla yapılan satışının yatırım sözleşmesi olmadığını belirtmişti.

Kararın ardından Bitcoin’de 1000 dolardan fazla yükseliş geldi ve en büyük kripto para 27 bin doların da üzerine çıktı.

Ripple’ın SEC ile davası devam ederken, Coinbase borsasının da yine kurumla davası bulunuyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl