Grayscale’den SEC’ye sert eleştiri: Bitcoin’e özel kaprisleri var! Keyfi davranıyorlar!

Haziran ayındaki ETF talebi reddedilen dünyanın en büyük kripto para fon şirketi Grayscale, SEC'ye açtığı davanın ilk duruşmasına sert başladı. Şirket avukatları, vadeli ETF'i kabul eden SEC'nin, spot ETF'ine onay vermemesinin mantık çerçevesinde açıklanamayacağını ve kurumun kaprisli ve keyfi davrandığını belirttiler.

Birçok kripto para ve token’ın fonunu çıkaran ve özellikle kurumsal firmaların daha güvenli bir şekilde yatırım yapmasına olanak tanıyan Grayscale şirketinin, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile olan davası başladı.

“O kadar şüpheciler ki…”

Grayscale avukatları mahkemede SEC’nin ETF kararlarını ve yönetim politikasını adeta yerden yere vurdular. Avukatlar SEC’nin spot Bitcoin işlemlerine aşırı şüpheci yaklaştığını ve sadece bu yüzden yatırımcıların daha güvenli ve kolay yatırım yapmalarını engellediğini belirttiler.

“Kaprisli ve keyfi kararlar”

Washington D.C’de görülen ABD Temyiz Mahkemesi’ndeki duruşmada Grayscale avukatları, vadeli işlemlere dayanan borsa yatırım fonunun kabul edilmesi ancak spot Bitcoin ETF’ine kesin bir kararla karşı çıkılmasının da hem kaprisli hem de keyfi bir karar olduğunun söylediler:

“SEC’nin bu konudaki uygulamaları aşırı derecede kusurludur. Menkul Kıymetler ve Borsa Yasası kapsamında da hiçbir tutarlı yanı yoktur. Ancak uyguamaların doğru olduğunu kabul etsek bile, SEC, vadeli Bitcoin ETF’i ile spot ETF arasındaki farkı bile doğru şekilde anlayamamaktadır. Bu katı şekilde uygulanan keyfilik durumu haklı çıkarılamaz”

“Vadeli ve spot’taki riskler aynı”

Grayscale şirketinin baş hukuk sorumlusu olan Craig Salm, Reuters’e verdiği özel demeçte vadeli ETF’ler ile spot ETF’ler arasında, taşıdıkları riskler açısından hiçbir fark olmadığını belirtti:

“Ortada bir dolandırıcılık olacaksa vadeli ile spot ETF arasında bir fark yok. SEC eğer bir tanesine ‘Tamam’ diyorsa diğerine de demelidir. Bunu yapmazsanız keyfi davranıyorsunuz demektir”

SEC bu açıklamalara direkt olarak bir cevap vermezken, spot Bitcoin ETF kararının, Bitcoin ya da Bitcoin vadeli sözleşmelerinin “göreceli faydaları” hakkında bir önyargı olarak anlaşılmaması gerektiğini ifade etti.

 

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl